Zamknij

Błędne wyniki testów na koronawirusa w Polsce. MZ zawiesza laboratorium

22.04.2020 16:40
Test na koronawirusa
fot. Rex Features/East News

Laboratorium w Zabrzu zostało zawieszone z powodu dość dużej liczby błędnych wyników - powiedział w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wszystkie próbki zostały stamtąd przekazane do Państwowego Zakładu Higieny, w którym mają zostać zweryfikowane.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wojciech Andrusiewicz został zapytany podczas konferencji prasowej o sytuację związaną z laboratorium w Zabrzu w woj. śląskim, którego działalność została zawieszona we wtorek.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił, że zawieszenie placówki ma związek z "dość dużą liczbą błędnych wyników" testów na koronawirusa przeprowadzonych w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Uściślił, że chodzi m.in. o wyniki z tego dnia, w którym wzrost potwierdzonych przypadków zakażeń w Polsce wyniósł powyżej pięciuset.

Zobacz także

Laboratorium w Zabrzu stwierdziło wtedy zakażenie w przypadku 73 przebadanych próbek.

Na dziś jeszcze nie prostujemy tego wyniku. Laboratorium w Zabrzu zostało zawieszone w wykonywaniu obowiązków na rzecz państwa i zobowiązane do przekazania wszystkich posiadanych próbek do Państwowego Zakładu Higieny

- podkreślił Andrusiewicz. Wyjaśnił, że PAH potwierdzi zgodność wyników z rzeczywistością.

Laboratorium w Zabrzu. Statystyki z ubiegłego tygodnia

Według informacji z ubiegłego tygodnia, w laboratorium w Zabrzu zakażenie SARS-CoV-2 wykryto w próbkach 22 pacjentów i pracowników szpitala w Jastrzębiu-Zdroju. W związku z tym szpital poinformował w niedzielę o wstrzymaniu przyjęć z powodu zagrożenia epidemicznego i wdrożeniu innych procedur bezpieczeństwa. Wkrótce okazało się jednak, że wyniki badań laboratoryjnych były nieprawidłowe i trzeba je było powtórzyć. We wtorek placówka informowała, że "w żadnej z przebadanych dotychczas próbek pobranych od pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 Jastrzębiu-Zdroju nie potwierdzono koronawirusa". 

Zobacz także

Test antygenowy na koronawirusa 

Test antygenowy to szybki test na koronawirusa, służący do wykrywania aktywnej infekcji. Wyniki można poznać już w 15 minut. Czym się różni od obecnie funkcjonujących testów na rynku? Czytaj więcej na zdrowie.radiozet.pl

RadioZET.pl/PAP