Zamknij

Jak rząd "zaprosił" brytyjski wariant koronawirusa do Polski

08.03.2021 09:26

Brytyjski wariant koronawirusa jest dziś w Polsce wszechobecny. Od jego wykrycia minęły już prawie cztery miesiące. Niemniej to, jak działał w tej sprawie nasz rząd, wskazuje, że jego działania w tej sprawie były co najmniej niespójne. Stworzyliśmy kalendarium tego, co wydarzyło się od dnia potwierdzenia szczepu B.1.1.7, znanego jako brytyjski wariant wirusa SARS-CoV-2. Bardziej zaraźliwy, bardziej śmiertelny, na szczęście nieopierający się podawanym na świecie i w Polsce szczepionkom. Oto jak dotarł do Polski.

Brytyjski wariant koronawirusa, kalendarium
fot. Piotr Hukalo/East News

Na brytyjską mutację koronawirusa rząd zareagował po raz pierwszy 20 grudnia, gdy zadecydował o zakazie lotów z Wielkiej Brytanii. Dzień później LOT wysłał po Polaków na Wyspach dodatkowe maszyny. Obowiązkowej kwarantanny dla przyjezdnych jednak nie było, a testy były dobrowolne.

Po świętach polskie władze również długo nie interesowały się tym, czy brytyjski wariant do nas dotarł. Naukowcy czekali na próbki do zbadania, ale takowe długo nie docierały. W marcu, po trzech miesiącach, brytyjska mutacja sieje spustoszenie na Warmii i Mazurach czy na Pomorzu – doprowadziła do faktycznego zamknięcia regionów, tzw. lockdownów.

Kalendarium brytyjskiego wariantu koronawirusa w Polsce

 • 14 grudnia 2020 – Pojawia się pierwsza informacja o wykryciu brytyjskiego wariantu koronawirusa. Próbka pochodzi z hrabstwa Kent. Została ona pobrana we wrześniu.
 • 19 grudnia 2020 – Brytyjski premier Boris Johnson zaskakuje cały kraj ogłaszając, że redukuje plan poluzowania restrykcji na czas świąt Bożego Narodzenia. Na terytorium około 1/3 Anglii wprowadzony zostaje zakaz jakichkolwiek spotkań. W pozostałej części kraju takie spotkania są dopuszczalne, ale tylko w jeden dzień – 25 grudnia.
 • 20 grudnia 2020, poranek – Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w porannym wywiadzie oświadcza: "Nowy wariant wirusa jest poza kontrolą. Musimy ją odzyskać".
 • 20 grudnia, południe  – Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że brytyjski wariant został już potwierdzony między innymi w Danii, Holandii i Australii.
 • 20 grudnia, wczesne popołudnie  – Kolejne kraje, między innymi Holandia, Belgia i Włochy, wprowadzają zakaz lotów z Wielkiej Brytanii.
 • 20 grudnia, 15:00 – Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje Radio ZET, że będzie rekomendacja resortu dla wprowadzenia takiego zakazu również w Polsce.
 • 20 grudnia, kilka minut przed północą – Rzecznik rządu Piotr Mueller pisze na Twitterze: "Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa".
 • 21 grudnia 2020, rano – Rząd nie decyduje się jednocześnie na wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla powracających z Wielkiej Brytanii. Pośrednio potwierdza to w RMF FM szef KPRM Michał Dworczyk, odpowiadając, że jedynym ruchem rządu w tej sprawie mają być dobrowolne testy dla przylatujących z UK.
 • 21 grudnia, południe: Adam Niedzielski pisze na Twitterze: "Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wlk Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem". Jednocześnie nadal nie zostaje wprowadzona obowiązkowa kwarantanna dla osób przylatujących z Wielkiej Brytanii.
 • 21 grudnia, popołudnie – W ostatni dzień po wprowadzeniu zakazu lotów Polskie Linie Lotnicze LOT wysyłają do Wielkiej Brytanii swoje największe samoloty, by zmieścić na pokład więcej osób. Uruchamiają też jedno dodatkowe połączenie z uwagi na ogromne zainteresowanie powrotami do Polski.
 • Noc z 21 na 22 grudnia 2020 – Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii wchodzi w życie.
 • 22 grudnia 2020 – Michał Dworczyk w TVN24 komentuje decyzję linii LOT o wysłaniu dodatkowych maszyn po Polaków wracających z UK: "Wszyscy popełniamy błędy i tę decyzję spółki w takich kategoriach traktuję"
 • 29 grudnia 2020, rano – Adam Niedzielski w Radiu ZET: poprosiłem Agencję Badań Medycznych, żeby rozpocząć sekwencjonowanie wirusa, wyniki po Nowym Roku.
 • 29 grudnia, 10:00 – Wysyłamy pytania do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o to, kto bada w Polsce brytyjski wariant koronawirusa. GIS odsyła do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny.
 • 29 grudnia, popołudnie – NIZP-PZH informuje: nie otrzymaliśmy do tej pory do badania żadnej próbki otrzymanej od osoby wracającej w ostatnich dniach z Wielkiej Brytanii.
 • 29 grudnia, popołudnie – W Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu naukowcy są gotowi do sekwencjonowania wariantu, ale do nich również nie trafiła żadna próbka. "Dziwi mnie to, że my w Polsce będziemy szukać tego nowego wariantu dopiero w styczniu. Zwłaszcza że on już zdążył się bardzo płynnie rozprzestrzenić po Europie" - mówi Radiu ZET dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
 • 31 grudnia 2020 – Naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN z Wrocławia są gotowi do sekwencjonowania, ale również nie dostali próbek. Podobnie jest w między innymi w Gdańsku, gdzie naukowcy z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczynają przygotowania do sekwencjonowania na własną rękę.
 • 11 stycznia 2021 – Agencja Badań Medycznych w informacji przesłanej Radiu ZET: "Czołowi wirusolodzy pod kierownictwem prof. Pyrcia oraz prof. Horbana przygotowują projekt w tym zakresie. Trwają obecnie rozmowy mające na celu uruchomienie badania dotyczącego nowej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Szczegóły dotyczące projektu przekażemy w ciągu najbliższych tygodni".
 • 20 stycznia 2021 – Prywatne laboratorium genXone potwierdza pierwszy przypadek brytyjskiego szczepu. Badanie przeprowadziło na własny koszt.
 • 27 stycznia 2021 – Adam Niedzielski informuje: potwierdzono drugi przypadek brytyjskiego wariantu w Polsce.
 • 18 lutego 2021 - Zdaniem wirusolog z Uniwersytetu Gdańskiego profesor Bieńkowskiej-Szewczyk, w Polsce zlekceważono w grudniu brytyjski wariant koronawirusa, który mógł do nas łatwo dotrzeć podczas licznych powrotów naszych rodaków z Wysp Brytyjskich na święta. "Ja wiem, że to byłoby trudne przedsięwzięcie, żeby ich naraz wszystkich na miejscu przetestować. Ale pobrać wymaz i zapisać dane - to moim zdaniem było do zrobienia. Nawet jeśli tworzyłyby się przez chwilę kolejki na lotniskach" - tłumaczy Krystyna Bieńkowska-Szewczyk w rozmowie z Radiem ZET.
 • 24 lutego 2021 – Warmińsko-mazurski sanepid przeprowadza sekwencjonowanie 24 losowo wybranych próbek. Okazuje się, że 70 procent z nich to wariant brytyjski.
 • 24 lutego – Rząd ogłasza lockdown Warmii i Mazur.
 • 28 lutego 2021 – Naukowcy z Gdańska dzielą się wynikami badań w województwie pomorskim: na 65 przebadanych próbek w blisko 77 procent z nich jest wariant brytyjski.
 • 2 marca – Rząd ogłasza, że od 13 marca lockdownem objęte zostanie również województwo pomorskie.
 • 6 marca - Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był Gościem Radia ZET. Pytany o to, czy rząd uderzy się w pierś i przyzna, że popełnił błąd nie testując przylatujących z Wielkiej Brytanii, a potem nie badając próbek pod kątem brytyjskiego wariantu, Kraska odpowiedział, że przecież rząd apelował o to, by ograniczyć kontakty w Boże Narodzenie. Zapewnił też, że "bardzo dużo osób" przetestowało się po przylocie do Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/oprac. BCh