Zamknij

Brytyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Jest kolejny przypadek

27.01.2021 11:12
szpital w czasach pandemii COVID-19
fot. Piotr Hukalo/East News

Brytyjska mutacja koronawirusia została potwierdzona w Polsce w drugiej połowie stycznia. Jak przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, wykryto już drugi przypadek zakażenia nowym wariantem wirusa, a zakażona to nauczycielka z Wrocławia.

Brytyjska mutacja koronawirusia jest w Polsce, to trzeba powiedzieć otwarcie - mówił w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wiadomo, że drugą osobą, u której potwierdzono zakażenie nową odmianą koronawirusa, jest nauczycielka z Wrocławia. Jak przekazał szef MZ, kobieta podróżowała za granicę. 

O wykryciu pierwszego przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa (u mężczyzny z województwa małopolskiego) laboratorium genXone poinformowało 20 stycznia wieczorem. Dzień później rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że sprawa została zgłoszona do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa (GISAID).

Ruszyły badania nad brytyjską mutacją koronawirusa w Polsce

Ogólnopolskie badania nad mutacjami COVID-19 ruszyły w naszym kraju w poniedziałek. Badania koordynuje ośrodek w Krakowie pod kierownictwem prof. Krzysztofa Pyrcia, do którego inne ośrodki z całego kraju będą wysyłały pozytywny materiał genetyczny, który będzie podstawą sekwencjonowania genomu wirusa.  Przypomnijmy, że brytyjska odmiana koronawirusa (B.1.1.7), którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest uważana za dwukrotnie bardziej zaraźliwą niż obecnie dominująca wersja.