Zamknij

Chiny. Kolejne przypadki Covid-19. Władze Wuhan testują wszystkich mieszkańców

15.05.2020 20:54
Wuhan
fot. PAP/EPA

Kolejne cztery przypadki zachorowań na COVID-19 potwierdzono poprzedniej doby w prowincji Jilin na północnym wschodzie Chin – podała w piątek państwowa agencja zdrowia. Trwają badania przesiewowe wszystkich mieszkańców miasta Wuhan, gdzie pandemia wybuchła.

  • Kolejne cztery przypadki zachorowań na COVID-19 potwierdzono poprzedniej doby w prowincji Jilin na północnym wschodzie Chin.
  • Władze Wuhan, pierwotnego ogniska infekcji, planują przebadać wszystkich 11 mln mieszkańców miasta.
  • Na razie, wedle oficjalnych statystyk, wykonano już ponad 3 mln testów przesiewowych. 

W Chinach kontynentalnych nie odnotowano w czwartek żadnych innych zachorowań, poza tymi w Jilinie, ani żadnego nowego zgonu na COVID-19. Wykryto natomiast kolejnych 11 infekcji bezobjawowych – wynika z dobowego sprawozdania komisji. Łącznie w kraju na COVID-19 choruje obecnie 91 osób, z czego 11 jest w stanie ciężkim. Oficjalny bilans zgonów nadal wynosi 4633.

Szczytowy okres epidemii koronawirusa w Chinach minął wiele tygodni temu, lecz wciąż wykrywane są tam nowe skupiska infekcji. W ciągu ostatniego tygodnia nowe zakażenia wykrywane były w prowincjach Liaoning i Jilin przy granicy z Koreą Północną, jak i również w mieście Wuhan, pierwotnym ognisku pandemii.

Zobacz także

Wuhan. Nowe przypadki koronawirusa

Komisja zapowiedziała w czwartek zwiększenie liczby wykonywanych testów i badań przesiewowych, by uniknąć nawrotu epidemii. Szczególny niepokój budzą osoby zakażone, które nie wykazują objawów. Takie osoby są trudne do wykrycia, a badania naukowe sugerują, że mogą one przekazywać wirusa innym, nawet jeśli same nie mają objawów.

Zobacz także

W czwartek pod obserwacją znajdowało się 619 osób zakażonych, niewykazujących objawów choroby. Takie osoby nie są w Chinach zaliczane do „potwierdzonych przypadków” COVID-19, a ich łączna liczba od początku pandemii nie została upubliczniona.

Wuhan. Władze chcą przebadać wszystkich mieszkańców

Władze Wuhanu ogłosiły w tym tygodniu ambitny plan przebadania na koronawirusa wszystkich 11 mln mieszkańców miasta, co przez komentatorów opisywanie jest jako kampania o bezprecedensowej skali. Pisaliśmy już o tym we wtorek. Według chińskich mediów do piątku wykonano już 3 mln testów.

Kampanię rozpoczęto w reakcji na wykryte tam w weekend nowe skupisko lokalnych zakażeń - pierwsze, odkąd 8 kwietnia miasto zostało otwarte po ponad dwóch miesiącach surowej kwarantanny. Najnowsze przypadki w Wuhanie były wcześniej uznawane za bezobjawowe, ale dodano je do potwierdzonych przypadków, ponieważ u zakażonych rozwinęły się objawy.

Zobacz także

Infekcje bezobjawowe są z reguły wykrywane poprzez śledzenie kontaktów zakażonych osób, kwarantannę powracających z zagranicy lub badania przesiewowe. Takim badaniom poddawano już w chińskich miastach niektóre grupy zawodowe, na przykład nauczycieli i uczniów, taksówkarzy czy pracowników transportu publicznego.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Twitter