Zamknij

Pierwszy od miesięcy zgon na Covid-19 w Chinach. Drastyczne apele władz

14.01.2021 16:00
Koronawirus w Chinach
fot. GREG BAKER/AFP/East News

Przybywa nowych zakażeń koronawirusem w Chinach. Po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowano też zgon na Covid-19. Władze jednej z prowincji zaapelowały o nieopuszczanie domów. Skok zakażeń zbiega się, po raz kolejny, z przygotowaniami do obchodów chińskiego nowego roku.

Koronawirus w Chinach. Państwowa komisja zdrowia ChRL poinformowała w czwartek o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost od 10 miesięcy i dowód na tendencję wzrostową. W środę zgłoszono 115 nowych zakażeń, w tym 107 przypadków lokalnych. W Pekinie powiadomiono też o pierwszym od połowy maja zgonie z powodu Covid-19. Od początku pandemii oficjalne statystyki zakażeń i zgonów są mocno krytykowane i uznawane za niedoszacowane.

Wzrost zakażeń zbiega się w czasie z przygotowaniami do obchodów chińskiego nowego roku. Dwanaście miesięcy temu epidemia szalała już w mieście Wuhan, skąd rozprzestrzeniła się na cały świat.

Chiny: Pierwszy od maja zgon na Covid-19. Drastyczna decyzja władz

Wysokie wzrosty dotyczą prowincji Hebei oraz Heilongjiang, ze stolicą w Harbinie. Choć na tle populacji chińskiej są to niewielkie wskazania, władze regionu zareagowały momentalnie. W otaczającej Pekin prowincji Hebei na domową kwarantannę wysłano ponad 28 mln mieszkańców z czterech chińskich miast. Z kolei władze prowincji Heilongjiang zaapelowały w czwartek do 37,5 mln jej mieszkańców o powstrzymanie się przed opuszczaniem miast w związku ze świętami. 

Podobnie jak przed rokiem nagły wzrost zakażeń zbiega się z okresem wolnym od pracy z okazji Chińskiego Nowego Roku. Przypada on 12 lutego, a Chińczycy zazwyczaj wyjeżdżają z wielkich miast do swych rodzinnych wsi i miasteczek.

Zespół ekspertów WHO przybył do Wuhan

Tymczasem do Wuhan, ogniska pandemii koronawirusa Sars CoV-2, przybyła delegacja ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia. Zespół ma zbadać źródła pandemii, ale najbliższe dwa tygodnie przedstawiciele WHO spędzą w kwarantannie. Organizację krytykowano za opieszałość w sprawie koronawirusa i przyjęcie prochińskiego stanowiska.

RadioZET.pl/PAP