Zamknij

Tłumy na koncercie Kasi Kowalskiej podczas pandemii. "Całkowity brak odpowiedzialności"

03.05.2020 19:33
Tłumy na koncercie Kasi Kowalskiej podczas pandemii. "Całkowity brak odpowiedzialności"
8 Zobacz galerię
fot. PAP/Leszek Szymański

Dziesiątki stłoczonych tuż obok siebie osób, rodziny z dziećmi, brak 2-metrowego dystansu - takie sceny można było zaobserwować w trakcie sobotniego występu Kasi Kowalskiej na terenie jednego z osiedli w Ciechanowie. Film z wydarzenia opublikował na Twitterze lokalny polityk Prawa i Sprawiedliwości, kierując ostre słowa krytyki pod adresem organizatorów. W sieci pojawiło się również mnóstwo zdjęć, na których widać w jakich warunkach odbywał się koncert.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

COEK wraz z ciechanowskim Urzędem Miasta byli współorganizatorami cyklu koncertów muzycznych, które na otwartych przestrzeniach miejskich między budynkami wielorodzinnymi rozpoczęły się 27 kwietnia i miały potrwać do 6 maja. Wśród wykonawców byli m.in. Kasia Kowalska i Alicja Szemplińska. W anonsie tych wydarzeń apelowano m.in. do mieszkańców miasta o wysłuchanie koncertów z okien lub balkonów mieszkań.

Zobacz także

W sobotę 2 maja na ciechanowskim osiedlu Aleksandrówka II wystąpiła Kasia Kowalska. W sieci pojawiły się liczne zdjęcia z koncertu, które niestety nie napawają optymizmem. Pomimo tego, iż wcześniej organizatorzy informowali o konieczności przestrzegania wszystkich zaleceń bezpieczeństwa w zw. z pandemią koronawirusa, większość publiczności wcale się do nich nie zastosowała. "W przypadku obecności na terenie lub w pobliżu miejsca odbywania się koncertów należy zachować od siebie bezpieczną odległość 1,5 metra, zakryć usta i nos oraz przestrzegać zasad sanitarnych" – brzmiał komunikat władz miasta. Urząd Miasta podkreślał również, że koncerty patrolowane są przez Straż Miejską i policję.

Zobacz także

Zdjęcia ze zdarzenia pokazują smutną rzeczywistość: dziesiątki stłoczonych obok siebie ludzi, rodziny z dziećmi, żadnego dystansu. Jak donosiła telewizja publiczna, liczba biorących udział w wydarzeniu przekroczyła dozwolony limit 50 osób.

Zobacz także

W niedzielę portal TVP Info podał, że na opublikowanych w Internecie nagraniach widać, jak nawet kilkaset osób gromadzi się pod sceną w czasie jednego z ciechanowskich koncertów w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami". Jak podkreślono w informacji, "w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Maciej Wąsik poinformował w mediach społecznościowych o tym, że prokuratura i policja prowadzą wspólnie czynności w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia mieszkańców Ciechanowa".

"Wyborów nie przeprowadzę, bo to stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców Ciechanowa, ale koncert Kasi Kowalskiej z tłumem ludzi już tak. Krzysztof Kosiński, gdzie Twoja odpowiedzialność? Albo całkowity jej brak!" - napisał w mediach społecznościowych ciechanowski działacz Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Romanowski. Lokalny polityk opublikował też nagranie z wydarzenia.

Jak podaje z kolei portal Onet, organizatorom koncertów może teraz grozić grzywa w wysokości do 30 tysięcy złotych za narażenie mieszkańców na zagrożenie epidemiologiczne.

Pod koniec marca br. w mediach społecznościowych pojawił się poruszający apel Kasi Kowalskiej, która informowała o tym, że jej córka trafiła do szpitala w Londynie z powodu zakażenia koronawirusem. Artystka apelowała wówczas żeby w trakcie pandemii ograniczyć wychodzenie z domu. Szczęśliwie 23-letnia córka piosenkarki wyzdrowiała, co zostało ogłoszone 17 kwietnia.

Następne koncerty odwołane

W oświadczeniu, opublikowanym również w niedzielę na jednym z portali społecznościowych, dyrektor COEK Jolanta Grudzińska, oznajmiła, że pozostałe wydarzenia planowane do 6 maja w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami" nie odbędą się.

W związku z tym, że w czasie wczorajszego wydarzenia, tj. występu Kasi Kowalskiej na zielonej przestrzeni pomiędzy blokami przebywało ok. 100-150 osób, nie możemy kontynuować dalej następnych występów, gdyż jest to sprzeczne z pierwotnym zamysłem inicjatywy

- podkreśliła szefowa COEK. Zaznaczyła, iż równocześnie należy zauważyć, że na targowiskach czy w otwieranych od poniedziałku galeriach handlowych "przebywać będzie więcej osób na często mniejszej przestrzeni".

Dyrektor COEK wyjaśniła, że formuła "Koncertowania pod blokami" od początku była jasna - "publiczność mieli stanowić mieszkańcy słuchający muzyki z okien, balkonów oraz internauci dzięki transmisji online".

Artyści występowali na przestrzeniach między budynkami wielorodzinnymi. Apelowaliśmy wielokrotnie o taki sposób obcowania z kulturą. Wielokrotnie wyraźnie wskazywano, że organizatorzy i artyści proszą o nie gromadzenie się

- oświadczyła Grudzińska.

Jak podkreśliła, "ponadto w trakcie trwania wydarzeń przypominano, że w przestrzeni miejskiej nadal obowiązuje konieczność zachowania bezpiecznej odległości 2 metrów czy obowiązek zakrywania ust i nosa". Zwróciła przy tym uwagę, że w czasie pięciu wydarzeń, które odbyły się do soboty zastosowano się do oczekiwań, zaleceń oraz zasad sanitarnych.

Jako organizator nie możemy odpowiadać za gromadzenie się osób na określonym obszarze, gdyż nigdy nie było to naszym celem. Faktem jest ponadto, iż nie obowiązuje zakaz wychodzenia z domu czy przemieszczania się. Jednak w związku z troską o nasze wspólne bezpieczeństwo oraz uniknięcie dodatkowych kontrowersji, nie będziemy kontynuować kolejnych muzycznych wydarzeń w tej formule

- oznajmiła dyrektor COEK.

Zaznaczyła, odnosząc się do pomysłu koncertów między blokami w czasie epidemii koronawirusa, że "priorytetem w tym ciężkim czasie było wsparcie mieszkańców z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa".

Z ostatnich komentarzy i wrzawy medialnej wynika, że kultura została niestety wciągnięta w politykę

- dodała Grudzińska. Podziękowała przy tym wszystkim osobom, które wsparły i wspierają inicjatywę "Koncertowania pod blokami".

Zobacz także

Urząd Miasta Ciechanowa informując pod koniec kwietnia o cyklu tych wydarzeń muzycznych apelował do mieszkańców miasta "o wysłuchanie koncertów z okien lub balkonów mieszkań".

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, nawiązując do trwającej epidemii koronawirusa, podkreślał w informacji o "Koncertowaniu pod blokami", że ludzie kultury w trudnym czasie epidemii koronawirusa mają ograniczoną możliwość realizacji swojej pracy i pasji. Zwracał przy tym uwagę, iż na całym świecie koncerty muzyczne na żywo są odwoływane, na czym cierpią nie tylko pracownicy tej branży, ale przede wszystkim odbiorcy.

Większość wydarzeń kulturalnych przenosi się do sieci. W Ciechanowie mieliśmy zaplanowane na ten rok duże koncerty z udziałem świetnych i znanych artystów. Większość z nich może się nie odbyć z uwagi na wprowadzone ograniczenia. Jednak razem z miejską jednostką kultury szukamy alternatyw i sposobów dotarcia do mieszkańców

- mówił Kosiński, odnosząc się do planowanego cyklu koncertów, cytowany pod koniec kwietnia w komunikacie ciechanowskiego Urzędu Miasta.

 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Onet.pl