Zamknij

Spotkania rodzinne i wesela już możliwe? Minister zdrowia komentuje

13.05.2020 14:41
Konferencja premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego
fot. Krystian Maj/KPRM

Otwarcie restauracji i zakładów fryzjerskich już za kilka dni, ale oprócz ogłoszonych w środę decyzji Polaków interesuje też kwestia spotkań rodzinnych i uroczystości takich jak wesela. Minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do niej podczas konferencji prasowej.

13 maja poznaliśmy plany rządu dotyczące łagodzenia obostrzeń. Trzeci etap odmrażania gospodarki obejmuje m.in. otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji od 18 maja. Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów zdrowia i edukacji narodowej padło też pytanie o rekomendacje dotyczące spotkań rodzinnych. Czy można już spotykać się z najbliższymi w większym gronie?

Łukasz Szumowski zaznaczył, że to właśnie wśród członków rodziny, osób, z którymi mieszkamy albo osób, z którymi współpracujemy, transmisja koronawirusa jest największa. Mimo to minister zdrowia dopuszcza możliwość rodzinnych spotkań, choć pod pewnymi warunkami: przy zdrowym rozsądku, zachowaniu odpowiedniego dystansu i w miejscu z dobrą wymianą powietrza.

Tutaj trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli te spotkania są z pewnym dystansem i członkowie rodziny nie mają objawów, nie są chore i nie są narażone na powikłania, to tak jak w życiu – spotykamy się w pracy, zachowując pewien dystans

- mówił Szumowski. A co z weselami? Jeżeli chodzi o możliwość organizacji uroczystości rodzinnych Szumowski zaapelował o cierpliwość. - Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu zanim będziemy mówić, że będzie można zrobić duże imprezy jakimi są wesela, duże spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w tym reżimie dystansowania się - powiedział minister zdrowia.

RadioZET.pl