Obserwuj w Google News

Trzy dni szedł do domu. Bał się zarazić współpasażerów i krewnych koronawirusem

2 min. czytania
08.04.2020 17:11
Zareaguj Reakcja

34-latek z malezyjskiego stanu Sabah na wyspie Borneo przed trzy dni wracał pieszo do rodzinnego miasta, by uniknąć kontaktu z ludźmi. Mężczyzna obawiał się, że może być zakażony koronawirusem – poinformowała miejscowa prasa.

Alixson Mangundok
fot. thestar.com.my

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

34-letni Alixson Mangundok 25 marca wrócił z Japonii, gdzie pracował. Po tym, jak wylądował na międzynarodowym lotnisku w mieście Kota Kinabalu i negatywnie przeszedł szybki test na Covid-19, poproszono go o poddanie się bardziej szczegółowym badaniom w szpitalu. Tam lekarze powiedzieli mężczyźnie, że w czasie oczekiwania na wyniki dodatkowych testów nie musi zostawać w rządowym centrum kwarantanny i może zamiast tego odizolować się w domu.

Mangundok, który – jak stwierdził – jest przyzwyczajony do marszów, bo w przeszłości dużo polował i pracował na farmach, zdecydował się zrezygnować z autobusu i dotrzeć pieszo do odległego o 120 km rodzinnego miasta Kota Marudu, żeby nikogo po drodze nie zarazić. Powrót w rodzinne strony zajął mu trzy dni.

Wcześniej krewni odebrali od niego część bagażu, bo mężczyzna spodziewał się, że przez dwa tygodnie będzie musiał zostać w centrum kwarantanny. Dzięki temu ostatecznie maszerował tylko z plecakiem.

Trzy dni koczował w aucie, czekając na wynik testu. Nie chciał narażać rodziny

Malezyjczyk, ojciec dwojga dzieci, który pracował zagranicą od 18. roku życia, opowiedział gazecie „The Star”, że odpoczywał na przystankach autobusowych, a w wodę zaopatrywał się w przydrożnych sklepach.

Kilkakrotnie w punktach kontroli zatrzymywali go policjanci, którym musiał wyjaśniać, dokąd idzie. Jak twierdzi, funkcjonariusze zaproponowali mu nawet pomoc w złapaniu autostopu, ale odmówił, bo miał ze sobą psa, którego przygarnął po drodze i nie chciał stwarzać dla nikogo zagrożenia, mimo że lekarze powiedzieli, że prawdopodobnie jest zdrowy. Ostatecznie rodzina 34-latka dowiedziała się, że widziano go idącego pieszo w stronę domu.

Martwili się o mnie, bo mój telefon rozładował się dwa dni wcześniej, a oni nie mieli ode mnie żadnych wiadomości, odkąd opuściłem lotnisko

- powiedział Mangundok.

Ostatnie 50 kilometrów pokonał w podstawionym przez krewnych samochodzie, który sam prowadził.

Gdy doszedłem do Kota Marudu, nie zobaczyłem się z moimi rodzicami, tylko poszedłem prosto do chaty na farmie. Tak jest dla wszystkich bezpieczniej

- powiedział, dodając, że zostanie tam, dopóki nie będzie miał całkowitej pewności, że jest wolny od koronawirusa.

We wtorek Malezyjczyk otrzymał negatywny wynik pierwszego testu z Kota Kinabalu i poprosił o drugi w lokalnym szpitalu. Jak zapewnił media, pozostanie w izolacji, dopóki i ten test nie potwierdzi, że jest zdrowy.

WHO o walce z koronawirusem: Ważniejsze są masowe testy niż restrykcje

RadioZET.pl/PAP