Zamknij

Czechy: MSW chce ograniczyć dostęp do informacji o walce z koronawirusem

19.10.2020 13:35
Jan Hamacek, szef MWS Czech
fot. RADEK MICA/AFP/East News

Czeski resort spraw wewnętrznych chce znowelizować ustawę o dostępie do informacji, która uniemożliwi publikowanie aktualnych wiadomości ws. epidemii koronawirusa – podaje serwis radia iRozhlas.cz. W planach jest wydłużenie czasu na przekazywanie informacji. Przeciwnicy rozwiązania twierdzą, że takowe będzie można uzyskać dopiero po ustaniu pandemii.

Koronawirus w Czechach. Władze zdecydowały już o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, a przed tygodniem – wzmocnieniu obostrzeń, praktycznie do rozmiaru lockdown’u.

Jak ustaliła czeska rozgłośnia iRozhlas tamtejsze MSW, kierowane przez Jana Hamáčka, planuje zaktualizować ustawę o informacji publicznej ws. zarządzania kryzysowego. Czytamy, że w noweli ma pojawić się zapis: „Informacje…., których opublikowanie mogłoby zagrozić….skuteczności decyzji kryzysowych (dotyczących zarządzania kryzysowego - PAP) …..nie podaje się” – podał serwis czeskiego radia publicznego.

Czechy: MSW chce ograniczenia informacji publicznej dla obywateli

Aktualnie urzędy mają 15 dni na udzielanie informacji publicznej. Nowela zakłada wydłużenie tego okresu.

Zobacz także

Oldrzich Kużilek, współautor obowiązującej w Czechach ustawy o dostępie do informacji, alarmuje, że planowana zmiana jest bardzo ogólnikowa i może doprowadzać do zatajeń informacji związanych z zarządzaniem kryzysowym. Dodał, że działania MSW podyktowane są pytaniami mediów i ich oczekiwaniami na szybkie odpowiedzi.

„iRozhlas” przypomniał, że ministerstwo zdrowia oraz Instytut Informacji i Statystyki Medycznej odmawiał w przeszłości informacji związanych z szerzeniem się koronawirusa, wskazując, że mogłaby wywołać panikę.

Zobacz także

RadioZET.pl/iRozhlas.cz