Zamknij

Czerwona i żółta strefa. MZ: Będą kolejne powiaty z obostrzeniami

07.08.2020 07:35

Czerwona strefa, w której od soboty powrócą obostrzenia, obejmuje 9 powiatów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w każdym tygodniu będzie aktualizować bazę powiatów z najwyższymi wzrostami przypadków zakażenia koronawirusem. 

Łukasz Szumowski
fot. PAP

Ministerstwo Zdrowia od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem przywróci niektóre obostrzenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada, że w Polsce zostanie wyodrębniona czerwona strefa i żółta strefa, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców.

Czerwona strefa - mapa, jakie obostrzenia? 

Czerwona strefa - jak zapisano w projekcie rozporządzenia - obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizacji targów i kongresów, działania kin, siłowni i sanatoriów, a także zakaz działalności siłowni i klubów fitness, funkcjonowania parków rozrywki czy wesołych miasteczek. Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach i np. w imprezach rodzinnych nie będzie mogła przekroczyć 50 osób. 

Najskuteczniejszym sposobem powstrzymania transmisji koronawirusa jest ograniczenie kontaktów w tych sferach naszego życia, gdzie często dochodzi do zakażeń [...] Mniejsza liczba kontaktów w miejscach publicznych i na różnego rodzaju uroczystościach oraz obowiązek zasłaniania twarzy po wyjściu z domu, to mniejsza możliwość transmisji. Dlatego właśnie wprowadzamy obostrzenia tam gdzie teraz wirusa jest najwięcej. Chcemy jak najszybciej zamknąć ogniska

– mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

W każdym tygodniu – zapowiedział Andrusiewicz - baza powiatów z najwyższymi wzrostami będzie aktualizowana. – Będziemy wprowadzać obostrzenia w nowych powiatach i likwidować je w tych gdzie zakażenia spadają. Liczymy oczywiście na pełną współpracę i egzekucję obostrzeń ze strony służb, zarówno policji, straży miejskiej jak i inspekcji sanitarnej – dodał.

Zobacz także

Żółta strefa - mapa, jakie obostrzenia? 

Żółta strefa obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. Także w siłowniach i w klubach fitness będzie obowiązywał limit osób – jedna na 4 mkw. Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach, a także w spotkaniach innego rodzaju, w tym w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP