Obserwuj w Google News

Czerwona strefa w całej Polsce? Rząd szykuje kolejne obostrzenia

2 min. czytania
21.10.2020 13:25
Zareaguj Reakcja

Czerwona strefa w całej Polsce? Rząd zakłada najgorsze scenariusze i szykuje się do wprowadzenia nowych obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Sejmie, że od soboty 24 października 300 powiatów może znaleźć się w strefie czerwonej. 

Żółnierze WOT
fot. PAP

Czerwona strefa w całej Polsce i kolejne obostrzenia zbliżające nas do wiosennego lockdownu to najbardziej realny scenariusz rządowych decyzji w związku z szybkim tempem rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. W środę 21 października padł nowy rekord zakażeń - ponad 10 tys. przypadków. Mateusz Morawiecki powiedział w środę w Sejmie, że rząd zakłada najgorsze scenariusze i ''być może grozi nam trzecia fala koronawirusa''. 

– Może być druga, może być trzecia, mogą być kolejne fale. Dlatego będziemy tworzyć taki system szpitalnej dostępności łóżek dla chorych na Covid-19, żeby nie spotkało nas to, co spotkało Europę Zachodnią – powiedział premier.

Czerwona strefa w całej Polsce? Rząd szykuje nowe obostrzenia

Minister zdrowia  Adam  Niedzielski przekonywał w środę w Sejmie, że sytuacja jest bardzo poważna i rząd musi zwiększyć obostrzenia. – Bronimy zarówno bezpośrednio zdrowia ludzi, ale też wydolności systemu opieki zdrowotnej – powiedział szef MZ. 

Premier zapowiedział, że dziś będą dalsze zaostrzenia, ale w tej chwili rzeczywistość wygląda tak, że my na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref, ta liczba dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380 - ADAM NIEDZIELSKI

Adam Niedzielski powiedział, że wprowadzane obostrzenia są "hamulcem rozwoju wykładniczego pandemii". – Ten hamulec musimy nacisnąć wszyscy bardzo mocno, bardzo dynamicznie – podkreślił.

Mandaty za brak maseczek będą wyższe. ”Chcemy zawrzeć to w ustawie”

Kolejne zmiany w szkołach zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W środę ma zapaść decyzja, że wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu bądź hybrydowemu. – A to dlatego, że zdaniem ekspertów i epidemiologów chociażby, proszę posłuchać tego co mówi prof. Włodziemierz Gut, dla osób do 9 roku życia zakażenie raczej bardzo rzadko skutkować może poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Natomiast już u nastolatków to rośnie. Aczkolwiek też na szczęście dla nastolatków te powikłania są bardzo rzadkie – powiedział premier.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP