Zamknij

Czerwona strefa w całej Polsce? Rząd szykuje kolejne obostrzenia

21.10.2020 13:25

Czerwona strefa w całej Polsce? Rząd zakłada najgorsze scenariusze i szykuje się do wprowadzenia nowych obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Sejmie, że od soboty 24 października 300 powiatów może znaleźć się w strefie czerwonej. 

Żółnierze WOT
fot. PAP

Czerwona strefa w całej Polsce i kolejne obostrzenia zbliżające nas do wiosennego lockdownu to najbardziej realny scenariusz rządowych decyzji w związku z szybkim tempem rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. W środę 21 października padł nowy rekord zakażeń - ponad 10 tys. przypadków. Mateusz Morawiecki powiedział w środę w Sejmie, że rząd zakłada najgorsze scenariusze i ''być może grozi nam trzecia fala koronawirusa''. 

– Może być druga, może być trzecia, mogą być kolejne fale. Dlatego będziemy tworzyć taki system szpitalnej dostępności łóżek dla chorych na Covid-19, żeby nie spotkało nas to, co spotkało Europę Zachodnią – powiedział premier.

Czerwona strefa w całej Polsce? Rząd szykuje nowe obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał w środę w Sejmie, że sytuacja jest bardzo poważna i rząd musi zwiększyć obostrzenia. – Bronimy zarówno bezpośrednio zdrowia ludzi, ale też wydolności systemu opieki zdrowotnej – powiedział szef MZ. 

Premier zapowiedział, że dziś będą dalsze zaostrzenia, ale w tej chwili rzeczywistość wygląda tak, że my na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref, ta liczba dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380

ADAM NIEDZIELSKI

Adam Niedzielski powiedział, że wprowadzane obostrzenia są "hamulcem rozwoju wykładniczego pandemii". – Ten hamulec musimy nacisnąć wszyscy bardzo mocno, bardzo dynamicznie – podkreślił.

Zobacz także

Kolejne zmiany w szkołach zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W środę ma zapaść decyzja, że wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu bądź hybrydowemu. – A to dlatego, że zdaniem ekspertów i epidemiologów chociażby, proszę posłuchać tego co mówi prof. Włodziemierz Gut, dla osób do 9 roku życia zakażenie raczej bardzo rzadko skutkować może poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Natomiast już u nastolatków to rośnie. Aczkolwiek też na szczęście dla nastolatków te powikłania są bardzo rzadkie – powiedział premier.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP