Zamknij

Czwarty etap odmrażania gospodarki. Rząd w nowym tygodniu ogłosi kolejne zmiany

24.05.2020 21:05
Mateusz Morawiecki, Łukasz Szumowski
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Czwarty etap odmrażania gospodarki ma zostać ogłoszony w nowym tygodniu. Wicepremier Jadwiga Emilewicz w rozmowie z ''Gazetą Wrocławską'' ujawniła, jakie dziedziny życia znajdą się w nowym etapie łagodzenia obostrzeń. 

Trzeci, przedostatni etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem w Polsce obowiązuje od poniedziałku 18 maja. Polacy w końcu mogą korzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Rząd podwyższył również limit pasażerów w transporcie publicznym

Dodatkowo od poniedziałku 25 maja w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. Według wytycznych MEN, MZ i GIS, w grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego będzie można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej jednak niż o dwoje. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani mają być ci sami nauczyciele.

Kiedy czwarty etap odmrażania gospodarki? Co ogłosi premier Morawiecki?

Rzecznik rządu pytany w czwartek, co będzie zawierał czwarty etap znoszenia obostrzeń odpowiedział, że przewidywane jest uruchomienie takich miejsc jak np. teatry, kina czy kluby fitness, choć - jak podkreślił - w określonych reżimach sanitarnych.

Nowe informacje ws. kolejnego etapu odmrażania gospodarki przekazała w rozmowie z ''Gazetą Wrocławską'' Jadwiga Emilewicz. Wicepremier i minister rozwoju zapowiedziała, że wprowadzenie czwartego etapu łagodzenia obostrzeń ogłoszą w nowym tygodniu premier Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Program odmrażania gospodarki prowadzimy w interwałach dwutygodniowych. To czas rozwijania się koronawirusa, który pozwala ocenić jaki wpływ ma zwiększenie ruchu społecznego na pojawienie się nowych przypadków

- powiedziała Jadwiga Emilewicz. 

Zobacz także

Czwarty etap odmrażania gospodarki ma dotyczyć działalności: 

  • kin,
  • siłowni,
  • klubów fitness.

Obiekty te mają zostać ''odmrożone'' w połowie czerwca. Również w połowie miesiąca otwarta zostanie część granic w Unii Europejskiej. W czerwcu ma być możliwe organizowanie wesel, targów oraz konferencji do 50 osób. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/Gazeta Wrocławska