Zamknij

Czy i kiedy uczniowie wrócą do szkół? "Decyzja najpóźniej do połowy tygodnia"

22.02.2021 11:43
Kiedy powrót do szkół?
fot. Stanisław Bielski/REPORTER

Decyzje o formie kształcenia w szkołach zostaną podjęte na pewno najpóźniej do połowy tygodnia – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na razie nauka zdalna dla większości roczników przedłużona została do końca lutego. 

Kiedy powrót uczniów do szkół? Do 28 lutego została przedłużona  nauka zdalna dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Młodsi uczniowie – z klas I-III szkół podstawowych – nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, zajęcia stacjonarne mają też przedszkolaki. 

Przemysław Czarnek był w poniedziałek gościem w Programie I Polskiego Radia. Szefa resortu edukacji i nauki zapytano m.in. o to, kiedy zostaną podjęte decyzje o formie kształcenia od marca.

Na pewno najpóźniej do połowy tygodnia

Przemysław Czarnek

W jego ocenie o wszystkim zdecyduje obecny tydzień. Zapewnił, że resort obserwuje wzrosty zakażeń koronawirusem i że "wszystko jest możliwe". – Jeśli ta fala będzie spłaszczona, to z pewnością dzieci z klas I-III będą dalej uczyły się w trybie stacjonarnym. Wszystko zależy głównie od liczby zakażeń - powiedział. 

Czarnek o powrocie uczniów do szkół i szczepieniach nauczycieli

Czarnek mówił też o szczepieniach przeciwko Covid-19 wśród nauczycieli. W sobotę MEiN poinformowało, że prawie 545 tys. nauczycieli zostało zarejestrowanych na szczepienia przeciw Covid-19, w tym w II turze, czyli od poniedziałku blisko 277 tys. osób. Wśród zarejestrowanych jest prawie 63 tys. nauczycieli akademickich. Szef resortu edukacji powiedział, że w sobotę zaszczepiono ponad 100 tys. nauczycieli.

Nauczyciele otrzymują zastrzyki preparatem AstryZeneki. Czarnek odniósł się do pytania o bezpieczeństwo tej szczepionki. Powiedział, że nie ma informacji o groźnych odczynach poszczepiennych. - Dla nas szczepionka AstryZeneki jest bezpieczna i powoduje możliwość powrotu do normalności w szkolnictwie w krótkiej perspektywie czasowej – podkreślił.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio/tvp.info