Zamknij

Zamkną cmentarze na 1 listopada? Gowin odpowiada

08.10.2020 23:12

W Polsce pobijane są kolejne rekordy w dobowym przyroście zakażeń koronawirusem, a rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia na terenie całego kraju. Czy ograniczenia będą dotyczyć też cmentarzy i czy 1 listopada zostaną one zamknięte? Na to pytanie odpowiedział w czwartek Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada? W związku z gwałtownym przyrostem zakażeń koronawirusem w Polsce pojawiają się nie tylko takie pytania, ale i sugestie, by taka decyzja została podjęta. Przypomnijmy, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli wprowadzanie szeregu dodatkowych restrykcji w całym kraju.

O decyzji dotyczącej ewentualnego zamknięcia cmentarzy we Wszystkich Świętych ostatecznie jednak nie poinformowano. Do tej kwestii odniósł się później tego samego dnia w Polsat News wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. - Nie, to nie wchodzi w grę. To wielka polska tradycja - powiedział Gowin. Dodał jednak, że "tym razem wszyscy będą musieli nosić maseczki niezależnie od tego, czy w danym powiecie, gminie jest względnie bezpiecznie, czy gmina objęta jest żółtym lub czerwonym alertem".

Zobacz także

Cała Polska w żółtej strefie

Zgodnie z zapowiedzianymi w czwartek zmianami, od 10 października cała Polska będzie znajdować się w strefie żółtej. Oznacza to, że w całym kraju będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Ale to nie jedynie obostrzenia.

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych będzie należało zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia. Ponadto w strefie czerwonej lokale będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00.

Zgodnie z nowymi zasadami będzie obowiązywał limit osób na imprezach okolicznościowych: do 75 osób oraz w strefie czerwonej do 50 osób. Te zasady będą natomiast obowiązywać od 17 października.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat News/PAP