Zamknij

Koronawirus: 1400 zł pomocy od rządu. Zostały dwa dni na złożenie wniosku

29.07.2020 14:35
Pieniądze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ostatnia szansa na dodatek solidarnościowy za lipiec. Składając wniosek do 31 lipca można otrzymać wsparcie także i za ten miesiąc - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 złotych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy skierowana do osób, które straciły pracę w wyniku epidemii koronawirusa w Polsce.  Dotychczas wypłacone zostały świadczenia na łączną kwotę 166 mln złotych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z PAP przypomniała, że wciąż można składać wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego. - Przysługuje on do 31 sierpnia tego roku i można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek - powiedziała.

Składając wniosek do końca lipca można otrzymać wsparcie także i za ten miesiąc. Pozostały na to już tylko dwa dni.

Dodatek solidarnościowy. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek? 

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 złotych miesięcznie, a wypłacany jest między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych i stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Zobacz także

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy ZUS opłaca składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną (nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego, jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa).

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP