Zamknij

Rząd w ostatniej chwili luzuje obostrzenia. Chodzi m.in. wyspy handlowe

03.05.2020 14:51
Rząd luzuje obostrzenia
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

W ostatniej chwili rząd wprowadził zmiany do rozporządzenia ws. kolejnego etapu luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. Korekty te dotyczą m.in. funkcjonowania tzw. wysp handlowych w galeriach oraz zniesienia konieczności zachowywania w miejscach publicznych odległości przez osoby mieszkające ze sobą. 

Od kilkunasty dni rząd Mateusza Morawiecki stopniowo luzuje obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Ma to związek z - jak twierdzi rząd - polepszającymi się statystykami dot. zakażeń, a także z koniecznością "odmrożenia" polskiej gospodarki, która przez kilka tygodni nie mogła działać na normalnych obrotach. 

Zobacz także

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, w drugim etapie mają być otwarte hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami), sklepy budowlane w weekendy oraz niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki (choć ich otwarcie zależeć będzie o kilku czynników). Ma zostać również zniesiony obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób pracowników i uczniów transgranicznych (pracujących i uczących się u krajach sąsiadujących z Polską, np. w Niemczech lub Czechach). 

Zmiany w rozporządzeniu rządu dot. drugiego etapu "odmrażania" gospodarki

Tuż przed poniedziałkiem rząd zdecydował się jednak na wprowadzenie kilku zmian w rozporządzeniu. Poinformował o tym na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, dodając, że resort otrzymała aż 2400 uwag do dokumentu:

Najważniejszą ze zmian jest zniesienie obowiązku utrzymywania dwumetrowego dystansu w miejscu publicznym przez członków rodziny bądź osoby mieszkające ze sobą. Nie sprecyzowano jednak, w jaki sposób będzie weryfikowany fakt czy dane osoby rzeczywiście zamieszkują to samo gospodarstwo domowe. 

Zobacz także

Drugą istotną modyfikacją jest przywrócenie działalności tzw. wysp handlowych, czyli stoisk z handlem detalicznym bądź usługami (np. punkt informacyjny operatora sieci komórkowej lub banku), umiejscowionym w hallu galerii handlowej. Rada Ministrów wzięła jednak pod uwagę apele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zdecydowano również o otwarciu stadnin koni, w której będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób. Nie będą one musiały na terenie takiego ośrodka nosić maseczek. 

Kiedy trzeci etap odmrażania gospodarki?

Przypomnijmy, że nie ma na razie szczegółów dotyczących trzeciego etapu luzowania restrykcji, który ma dotyczyć m.in. gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte taże zakłady fryzjerskie czy salony kosmetyczne.

Zobacz także

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Zobacz także

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym (choć jeszcze dokładnie niezdefiniowanym) reżimie sanitarnym. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/finanse.wp.pl/Twitter/PAP