Zamknij

Kolejny szpital polowy w Warszawie na kilkaset łóżek. Jest wstępna lokalizacja

21.10.2020 06:41
rozładunek sprzętu medycznego przed PGE Narodowym
fot. Piotr Molecki/East News

Kolejny szpital polowy powstaje w Warszawie. Chorzy na Covid-19 mają być leczeni na Stadionie Narodowym, ale też w hali Expo XXI. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadła, choć nieoficjalnie mówi się, że prace już ruszyły.

Pierwszy szpital polowy w Polsce powstaje na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. W stolicy ma jednak zostać utworzona jeszcze jedna taka placówka dla chorych na Covid-19. We wtorek wieczorem informowała o tym nieoficjalnie Wirtualna Polska. Do tych doniesień odniosła się już rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazała, że – zgodnie z medialnymi doniesieniami – jako lokalizacja rozpatrywana jest hala Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego na Woli. - Zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego wydaje Minister Zdrowia. Decyzja co do uruchomienia jeszcze nie zapadła - podkreśliła. Filipowicz zaznaczyła, że prace organizacyjne nad utworzeniem kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie prowadzi w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim zespół, który - jak dodała - "zapewnia sprawną realizację przedsięwzięcia". Placówka miałaby pomieścić kilkaset łóżek.

Tymczasem, jak nieoficjalnie dowiedział się portal WP, pierwsze prace na Woli ruszyły jeszcze we wtorek. O wyborze hali Expo zdecydowało kilka czynników. - Przede wszystkim lokalizacja. Hala jest dogodnie skomunikowana, blisko jest trasa AK oraz wjazd na autostradę A2. Obiekt ma wysoki standard pomieszczeń, wszystkie media, odpowiednie warunki sanitarne, a także liczne systemy bezpieczeństwa pożarowego - powiedział cytowany przez Wirtualną Polskę informator z otoczenia Kancelarii Premiera. Portal wskazał też, że zaletą obiektu ma być również architektura hal wystawienniczych. - Bezkolumnowa powierzchnia umożliwia dość szybką aranżację - wskazał informator.

Szpitale tymczasowe w Polsce

Zlecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zlecił premier Mateusz Morawiecki w minioną sobotę. Pierwszy z takich szpitali ma powstać w Warszawie - w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Jego budowa już się rozpoczęła. W pierwszym etapie szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ma dysponować 500 łóżkami, z czego 50 będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo ma być tam 1 tys. łóżek. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej.

Posłuchaj podcastu

Kolejne szpitale - według zapowiedzi rządu - mają powstać w województwach: małopolskim i wielkopolskim. W większości województw trwają analizy lokalizacji szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19.

RadioZET.pl/PAP/Wirtualna Polska