Zamknij

USA: Naukowcy chcą, by testujący szczepionkę na Covid-19 zakażali się celowo

17.07.2020 20:51
Szczepionka na Covid-19
fot. Shutterstock

W trwającym wyścigu z czasem po szczepionkę na Covid-19 padają kontrowersyjne słowa. W USA część naukowców stwierdziła ostatnio, że ochotnicy do badań nad skutecznością szczepionki powinni zakażać się koronawirusem w sposób celowy.

Epidemia koronawirusa zmieniła cały świat w pierwszej połowie 2020 roku. Naukowcy wielu krajów ścigają się w pracach nad lekarstwami i szczepionką na Covid-19.

Sporo emocji wzbudza zwłaszcza kwestia szczepionki. Jak podało dziś BBC, część amerykańskich naukowców zdobyła się na kontrowersyjną tezę dotyczącą ochotników, którzy zgłosili się do programu testowania nowego szczepienia.

Celowe zakażenia koronawirus do testowania szczepionki?

Okazuje się, że coraz więcej osób ze świata nauki opowiada się za badaniami, w których ochotnicy (do przyjęcia szczepionki) celowo zakażają się wirusem SARS-CoV-2.

Zobacz także

Pod listem otwartym w tej sprawie do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych podpisało m.in. 15 noblistów. Serwis BBC podaje, że tylko celowe zakażenie koronawirusem przy testach klinicznych może wykazać, że opracowane szczepionki na Covid-19 są faktycznie skuteczne.

Ich zdaniem wymagałoby to zdrowych, młodych ochotników, którym by celowo podano koronawirusa, ale już po otrzymaniu przez nich szczepionki. Przekonują przy tym, że wynikające z tego zagrożenie zdrowia dla uczestników badań klinicznych byłoby niewielkie, a korzyści społeczne – ogromne.

Zobacz także

Na razie skuteczność tych preparatów oceniana jest na podstawie tego, jaką wywołują odpowiedź immunologiczną, jaki jest poziom przeciwciał.

List przekazany do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA podpisał m.in. prof. Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie prowadzone są zaawansowane badania nad jedną ze szczepionek przeciwko COVID-19.

RadioZET.pl/PAP