Zamknij

Kolejne etapy odmrażania gospodarki przyspieszone? „Zmiany mają być znaczące”

24.04.2020 11:35
Etapy odmrażania gospodarki przyspieszone? WP: duże zmiany po majówce
fot. KPRM/Krystian Maj

Mateusz Morawiecki ogłosi kolejną fazę odmrażania gospodarki 27 kwietnia – ustaliła „Wirtualna Polska”. Z ustaleń portalu wynika, że rząd zamierza połączyć dwa kolejne etapy luzowania obostrzeń, a duże zmiany miałyby nadejść już po majówce.

Rząd zapowiedział odmrażanie gospodarki w czterech etapach. W pierwszy weszliśmy 20 kwietnia, gdy otwarto lasy i parki, a w sklepach zezwolono na obecność większej liczby klientów. Daty pozostałych etapów mają być ustalane na bieżąco. - Nie chcemy przedwcześnie luzować pewnych zasad ponieważ jesteśmy przekonani, że nasze szybkie działania doprowadziły do tego, że dzisiaj krzywa zachorowań w Polsce jest zupełnie innego kształtu niż w Hiszpanii, Włoszech czy Niemczech - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Etapy odmrażania gospodarki

W piątek Wirtualna Polska, powołując się na źródła zbliżone do KPRM, podała, że Mateusz Morawiecki ogłosi kolejną fazę odmrażania gospodarki w poniedziałek 27 kwietnia. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że rząd chce nieco przyspieszyć i zaprezentować plan połączenia II i III etapu odmrażania gospodarki.

„Zmiany mają być znaczące - po majówce będziemy mogli wrócić w ograniczonym zakresie do galerii handlowych, otwarte zostaną m.in. sklepy meblowe, hotele i opieka nad dziećmi” – pisze WP. Normalną działalność miałyby też wznowić niektóre instytucje kultury i sztuki, fryzjerzy i kosmetyczki.

„Nieco później, być może po 15 maja, rząd przymierza się również do dania zielonego światła stacjonarnej działalności gastronomicznej, oczywiście nadal z istotnymi obostrzeniami sanitarnymi” – czytamy. Z kolei w drugiej połowie miesiąca możliwa miałaby być organizacja wydarzeń sportowych, choć jeszcze bez udziału publiczności.

etapy-odmrazania-gospodarki
fot. gov.pl

Zobacz także

Dzień wcześniej  "Rzeczpospolita" podawała, że pierwsze galerie informują już swoich pracowników o powrocie do pracy i podają konkretną datę. Z ustaleń dziennikarzy wynikało jednak, że chodzi o 18 maja. Podkreślano przy tym, że wśród ministrów pojawiły się głosy, by galerie zostały otwarte jeszcze wcześniej.

Przypomnijmy też, że jeszcze w piątek rząd przedstawi szczegóły dot. powrotu uczniów do szkoły, a także terminu matur 2020 i egzaminu ósmoklasisty.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/Rzeczpospolita