Zamknij

Ponad 1000 marynarzy zakażonych. Dramatyczna sytuacja na lotniskowcu

17.04.2020 17:14
Francja. Ponad 1000 marynarzy zakażonych koronawirusem. Dramatyczna sytuacja na lotniskowcu
fot. PAP/EPA/BENOIT EMILE

U niemal połowy liczącej 2,3 tys. osób załogi lotniskowca atomowego Charles de Gaulle wykryto koronawirusa - poinformowała w piątek francuska minister sił zbrojnych Florence Parly. 545 marynarzy ma objawy Covid-19, a 24 przebywa w szpitalu - dodała.

Źródło pojawienia się koronawirusa na lotniskowcu nie jest jeszcze znane. Wykonujący misję na Atlantyku okręt nie miał od 16 marca kontaktu z czynnikami zewnętrznymi i po zaistnieniu związanych z koronawirusem podejrzeń poinformował 8 kwietnia o skierowaniu się w rejs powrotny do Francji.

Zarówno rzecznik francuskiej marynarki wojennej w czwartek, jaki i minister Parly w piątek zaprzeczyli formalnie twierdzeniom marynarza, zgodnie z którymi dowódca lotniskowca zaproponował przerwanie misji po trzydniowym postoju w Breście na północnym zachodzie Francji w połowie marca. Według marynarza propozycja ta została odrzucona.

Zobacz także

Koronawirus na lotniskowcu

Parly oceniła również, że na tym etapie niemożliwe jest potwierdzenie, czy wirus był na pokładzie lotniskowca przed postojem w Breście. Według agencji Reutera marynarka broni swoich decyzji związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa na pokładzie lotniskowca.

„Jesteśmy i będziemy transparentni” - oświadczyła dyrektor wojskowych służb medycznych (SSA), dr Marilyne Gygax Genero, cytowana w komunikacie komisji francuskiego senatu. „Zakażenie na lotniskowcu jest absolutnie ważnym wydarzeniem (...). Pod koniec tego kryzysu bez wątpienia będą wyciągnięte konsekwencje” - podkreśliła.

Przewodniczący komisji senatu, Christian Cambon, zapowiedział, że poprosi minister sił zbrojnych o systematyczne badanie żołnierzy przed rozpoczęciem misji.

Nie jest zrozumiałe, że wojskowi nie korzystają z testów przed udaniem się na misje ze względu na bezpieczeństwo, ale także wydajność operacyjną

- zaznaczył. Zgodnie z komunikatem prasowym Genero uznała, że obecnie nie jest możliwe poddanie testom wszystkich francuskich jednostek wojskowych ani nakazanie noszenia maseczek.

Wcielony do służby w 2001 roku Charles de Gaulle jest okrętem flagowym francuskiej marynarki wojennej i jedynym atomowym lotniskowcem zbudowanym przez państwo inne niż USA.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP