Zamknij

Wyciekły adresy ok. 300 osób na kwaratannie. Sprawę bada prokuratura

20.04.2020 10:58
Kwarantanna
fot. PAP

Dane adresowe ok. 300 osób z powiatu gnieźnieńskiego, poddanych kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, zostały opublikowane w internecie. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura.

O wycieku danych poinformowały w niedzielę lokalne media. Jak podał portal gniezno.naszemiasto.pl, kilkustronicowa lista zawierająca ponad 300 adresów z terenu miasta, a także z gmin powiatu gnieźnieńskiego „krąży” w internecie od soboty.

Wczoraj otrzymałam informację telefoniczną od mieszkanki powiatu gnieźnieńskiego, która poinformowała nas, że w internecie krąży lista z adresami osób będących na kwarantannie. Poprosiłam o przesłanie tej listy na nasz adres mailowy, w celu jej weryfikacji

– podkreśliła cytowana przez portal dyrektor gnieźnieńskiego sanepidu Anna Stejakowska. Jak zaznaczyła, po analizie danych okazało się, że wspomniana wyżej lista jest zgodna ze stanem faktycznym.

Gniezno. Wyciekła lista osób na kwarantannie

Portal gniezno24.com podał z kolei, że po opublikowaniu listy z redakcją skontaktowała się jedna z osób objętych kwarantanną. „Nie ukrywa, iż ta sytuacja niepokoi ją tym bardziej, że w mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje o różnych negatywnych zachowaniach społeczeństwa względem nie tylko osób zakażonych i przebywających w domach, ale także właśnie objętych kwarantanną, czy nawet personelu medycznego, pracującego z chorymi w szpitalach” - podano.

Zobacz także

Podkreślono, że "spis ten jest jak najbardziej aktualny, sporządzony w ciągu ostatniego tygodnia". "Trudnym jest jednak ustalenie źródła wycieku z uwagi na ograniczoną pulę danych prezentowaną na listach. Według naszych nieoficjalnych informacji, spis ten musiał <<opuścić>> jedną z instytucji działających na terenie Gniezna" - czytamy.

Policja i prokuratura badają sprawę

O sprawie została powiadomiona policja i prokuratura, które wyjaśniają sprawę. Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział, że „na opublikowanej liście nie ma nazwisk, natomiast znajdują się adresy wielu osób”. - Zajmujemy się ustaleniem skąd, jaką drogą i jak w ogóle doszło do skopiowania i przekazania tych danych osobom nieuprawnionym – dodał Borowiak.

Zobacz także

Jak poinformował natomiast rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, w związku z upublicznieniem listy, „wszczęte zostało już postępowanie w sprawie ochrony danych osobowych”.

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi postępowanie w tej sprawie i wykonuje czynności zmierzające do ustalenia osoby, lub osób, które te dane umieściły w internecie

– podkreślił. Dodał, że postępowanie prowadzone jest w związku z przepisami karnymi ustawy o ochronie danych osobowych. Prokuratura nie ujawnia obecnie szczegółów postępowania.

Koronawirus w Wielkopolsce

W Wielkopolsce, według ostatnich danych, odnotowano do tej pory 978 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 50 osób zmarło, a 63 osoby wyzdrowiały. W skali całego województwa objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 1755 osób, zaś poddanych izolacji lub kwarantannie jest 13 708 osób. Hospitalizowanych jest ogółem 170 osób. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP