Zamknij

Otwierają granice, ale nie dla Polaków. Jesteśmy na turystycznej czarnej liście

29.05.2020 17:50

Grecja zwalnia obywateli 29 państw z obowiązku poddania się kwarantannie w czasie epidemii COVID-19. Na liście uprzywilejowanych nie ma jednak turystów z Polski.

Koronawirus w Grecji
fot. Marios Lolos/Xinhua News/East News

Grecja, turystyczny raj i jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków, od 15 czerwca zwalnia obywateli 29 państw z obowiązkowego odbywania kwarantanny po przyjeździe do kraju. To jednak nie dotyczy Polaków. Jak poinformowało w piątek greckie ministerstwo turystyki, mimo epidemii COVID-19 kwarantanny nie będą musieli przechodzić obywatele: Albanii, Austrii, Australii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Izraela, Japonii, Korei Południowej, Libanu, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Nowej Zelandii, Norwegii, Północnej Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i Węgier.

Obywatele tych państw będą jedynie poddawani wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa. Warto zauważyć, że oprócz Polski, na liście brakuje też między innymi Wielkiej Brytanii. To dotąd drugi obok Niemiec kraj, z którego do Grecji podróżowało najwięcej turystów.

Koronawirus w Polsce - sytuacja nie taka stabilna jak za granicą

Kiedy Polacy zostaną zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny? Tego jeszcze nie wiadomo. 1 lipca ma zostać przeprowadzona ponowna ocena międzynarodowej sytuacji epidemicznej i możliwe, że dopiero wtedy zostanie podjęta decyzja dotycząca terminu dopisania do listy kolejnych państw.

Przypomnijmy, że sytuacja epidemiczna w Polsce, jak podkreślają służby sanitarne, jest ciągle bardzo dynamiczna. Podczas gdy w wielu europejskich krajach liczba zakażeń koronawirusem wyraźnie spada, krzywa nowych zachorowań w Polsce od około półtora miesiąca jest wypłaszczona, ale jednak bez wyraźnej tendencji spadkowej. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CDC/WHO