Zamknij

Małpy ukradły próbki krwi chorych na Covid-19 i uciekły. Ludzie żyją w strachu

29.05.2020 18:15
Indie. Małpy ukradły próbki krwi chorych na Covid-19 i uciekły z laboratorium
fot. MLADEN ANTONOV/AFP/East News

Grupa małp zaatakowała laboranta przenoszącego próbki krwi pacjentów chorych na Covid-19, wyrwała mu je i uciekła. Wszystko wydarzyło się na północy Indii. Tamtejsi mieszkańcy obawiają się, że małpy mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się SARS-CoV-2.

Małpy zaatakowały laboranta na terenie państwowej uczelni medycznej w mieście Meerut w stanie Uttar Pradeś, 460 km na północ od stolicy regionu. - Uciekły z próbkami krwi czterech chorych na Covid-19 pacjentów, którzy są przez nas leczeni (...) musieliśmy pobrać im krew jeszcze raz - powiedział agencji Reutera dyrektor uczelni dr S.K. Garg.

Władze nie są pewne, czy małpy rozlały zakażoną krew, ale mieszkańcy terenów w pobliżu szpitala obawiają się rozprzestrzenienia się wirusa, jeśli zwierzęta przeniosły krew na tereny zamieszkane przez ludzi.

Według Garga nie jest jasne, czy małpy mogą zainfekować się SARS-CoV-2 przez kontakt z zakażoną krwią. - Nie znaleziono na to żadnych dowodów - zaznaczył.

W Indiach małpy coraz częściej pojawiają się w miejscach zamieszkiwanych przez ludzi, zakłócając ich życie, a nawet ich atakując - opisuje agencja, przytaczając opinie ekologów twierdzących, że główną tego przyczyną jest niszczenie środowiska naturalnego, przez co poszukujące jedzenia dzikie zwierzęta przenoszą się na tereny zagospodarowane przez ludzi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP