Zamknij

Specjalne przepustki dla zaszczepionych. Będą mogli korzystać z siłowni i barów

21.02.2021 13:24
koronawirus
fot. Anton Denisov/SPUTNIK Russia/East News

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy w Izraelu będą mogli od niedzieli skorzystać ze specjalnych przywilejów. Wejdą na siłownie i baseny, będą uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych oraz przebywać w hotelach i synagogach.

Osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 i te, które wyzdrowiały, mają tzw. zielony paszport. To przepustka do korzystania z niektórych udogodnień w Izraelu. Sklepy, centra handlowe, targowiska i biblioteki będą otwarte dla wszystkich Izraelczyków, jednak część miejsc - w tym niektóre synagogi - będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. Od niedzieli "paszporty" umożliwią wstęp do hoteli, na siłownie, baseny czy koncerty. Restauracje i bary zostaną uwzględnione od początku marca.

"Zielony paszport" - przemianowany ostatecznie na "zieloną przepustkę", by uniknąć skojarzeń ze swobodnymi podróżami zagranicznymi - może być przyznany tym, którzy co najmniej tydzień wcześniej przyjęli drugą dawkę szczepionki i około 740 tys. osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem. Będzie on ważny sześć miesięcy od daty otrzymania drugiej dawki.

"Zielone przepustki" dla mieszkańców Izraela. Kraj luzuje obostrzenia

Istnieją trzy sposoby otrzymania przepustki. Izraelczycy mogą ściągnąć wymagany certyfikat bezpośrednio na telefon komórkowy za pomocą aplikacji, przez stronę ministerstwa zdrowia - w wersji do wydrukowania, a korzystając z infolinii ministerstwa, mogą zamówić przepustkę pocztą tradycyjną. W każdym przypadku muszą podać swoje dane osobowe.

Właściciele placówek, które honorują "zielone przepustki", nie będą potrzebowali dodatkowego sprzętu do skanowania kodów QR znajdujących się na przepustce, ponieważ umożliwia to aplikacja w telefonie, zobowiązani będą jednak do umieszczenia przy wejściu specjalnego zielonego oznakowania oraz informacji w języku hebrajskim, arabskim i angielskim o obowiązku przedstawienia certyfikatu przez klientów.

Dzieci, które przeszły zakażenie koronawirusem, również mogą otrzymać przepustkę i towarzyszyć swoim rodzicom. Reszta najmłodszych będzie musiała mieć negatywny wynik testu, by np. przebywać w hotelu czy korzystać z basenu.

Sprawna kampania szczepień przyczyniła się do tego, że izraelskie władze zdecydowały się na poluzowanie niektórych obostrzeń nałożonych pod koniec grudnia w ramach tzw. trzeciego lockdownu. Pomimo wejścia w życie systemu "zielonych przepustek" nadal obowiązują ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie w danym obiekcie. W wypadku siłowni i basenów obowiązuje zasada, że jest to jedna osoba na siedem metrów kwadratowych, a podczas imprez kulturalnych i sportowych w pomieszczeniach może znajdować się 300, a na dworze 500 osób.

Znajdujący się na przepustce certyfikat generowany w postaci kodu QR został już skrytykowany jako łatwy do podrobienia. Według kanału 12. telewizji na komunikatorze Telegram ponad 100 tys. użytkowników dołączyło do grup oferujących fałszywe kody do kupienia. Minister zdrowia Juli Edelsztajn zapowiedział surowe kary za łamanie prawa w tym zakresie, jednocześnie zapewnił, że "w Izraelu nie będzie przymusowych szczepień" i "nie będzie żadnych sankcji wobec tych, którzy się nie szczepią".

- Idź, zaszczep się, zdobądź "zieloną przepustkę" i zacznij swój powrót życia - zachęcał w sobotę wieczorem premier Benjamin Netanjahu. Wkrótce potem strona ministerstwa zdrowia przestała czasowo działać z powodu wzmożonej aktywności użytkowników.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/"The Guardian"