Zamknij

Sasin najpierw uderzał w lekarzy, teraz się kłania: „szacunek za poświęcenie”

14.10.2020 16:32
Jacek Sasin
fot. Piotr Molecki/East News

Wielki szacunek dla lekarzy za poświęcenie w walce z COVID-19. Jako Polacy jesteśmy ogromnie wdzięczni za takie zaangażowanie – oświadczył w środę Jacek Sasin. Wicepremier dodał jednak, że mimo wszystko nie można zamykać oczu na twarde dane dotyczące braku zaangażowania niektórych lekarzy.

Jacek Sasin wywołał lawinę komentarzy po tym, jak we wtorek rano w radiowej Jedynce wskazał niektórych lekarzy jako winnych rozwojowi epidemii Covid-19 w Polsce. Jak mówił, jest pewien problem z zaangażowaniem personelu medycznego. – Niestety, występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego, chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce - stwierdził polityk PiS.

Przeprosin od wicepremiera domagał się m.in. prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Krytycznych komentarzy wobec słów Sasina było o wiele więcej. Do jednego z nich wicepremier odniósł się osobiście na Twitterze. Chodzi o wpis jednego z lekarzy: "Jest 17:51. To jest moje śniadanie. Tak w kontekście mojego zaangażowania i dzisiejszej wypowiedzi Pana Ministra Jacka Sasina".

"Widać, że traktuje Pan swój zawód w kategorii misji. Powtórzę - wielki szacunek dla lekarzy za poświęcenie w walce z Covid-19. Jako Polacy jesteśmy ogromnie wdzięczni za takie zaangażowanie" - odpowiedział wicepremier.

W kolejnym wpisie dodał jednak, że „nie można przy tym zamykać oczu na twarde dane”. Jak napisał, chodzi np. o województwo opolskie, gdzie „ok. 95 proc. lekarzy NIE stawia się na wezwanie wojewody do walki z epidemią (niestety, nie jest to wyjątek w skali kraju)". 

"Czy mamy udawać, że jest to w porządku względem pacjentów i tej części medyków, która heroicznie walczy z koronawirusem?" - pytał dalej w sieci wicepremier. Głos zabrała tu również Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. "Za późno. Tamte słowa już padły. (...) Szybko obrażacie kolejnych Polaków" - napisała posłanka.

Zobacz także

RadioZET.pl