Zamknij

Owsiak: Łóżka WOŚP nie dla chorych na Covid-19. Rządzący atakują szefa Orkiestry

20.10.2020 16:15
Jerzy Owsiak, łóżka WOŚP nie dla chorych na COvid-19
fot. WOŚP - Facebook

Szef WOŚP Jerzy Owsiak nie zgodził się, by szpitalne łóżka zakupione przez jego fundację trafiły z lubelskiego szpitala neuropsychiatrycznego do innej lecznicy, dla chorych na Covid-19. Lider Orkiestry przekonuje, że to kolejny przykład, gdy państwo w obliczu nieradzenia sobie z epidemią wysługuje się sprzętem fundacji. I podkreśla, że psychiatria dziecięca pozostaje „w totalnej zapaści”, a jego fundacja wsparła już rządzących w walce z Covid-19. Szefa WOŚP krytykują rządzący, w tym minister edukacji, Przemysław Czarnek.

Łóżka zakupione z WOŚP służyły w lubelskim Szpitalu Neuropsychiatrycznym na oddziale psychiatri dziecięcej. Lecznica zaproponowała, by w czasie szerzenia się epidemii koronawirusa sprzęt Orkiestry trafił do innego szpitala, dla pacjentów z Covid-19.

Prezes WOŚP odmówił, zaznaczając, że również w dobie epidemii wspomniane zakupy Orkiestry okazują się nieocenione. I dodał, że już wcześniej sprzęt WOŚP został zajęty przez wojewodę mazowieckiego, a łóżka z geriatrii trafiły do pacjentów z Covid-19.

Rządzący chwytają się łóżek WOŚP. Czarnek: Pan też w opozycji?

- Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią. Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie. Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce – napisał Jerzy Owsiak na Facebooku.

Owsiak zaapelował do rządu, by lepiej planował zakupy sprzętu medycznego do walki z pandemią i nie wysługiwał się tym zakupionym ze zbiórek WOŚP na inne cele. - Tak jak obawiamy się, że jedyny oddział geriatryczny w Warszawie długo nie wróci do swojego pierwotnego działania, tak wyjmowanie łóżek z oddziałów wyposażonych przez Orkiestrę nigdy już nie wrócą na swoje miejsce – napisał Owsiak.

Do ataku na Owsiaka ruszyli z miejsca politycy PiS i prorządowe media, którzy zarzucają liderowi Orkiestry utrudnianie w walce z epidemią. Sprzeciw Owsiaka skrytykował m. in. minister edukacji Przemysław Czarnek. - Dwa specjalistyczne łóżka bezczynnie stojące w jednym szpitalu wojewódzkim nie mogą być przekazane do drugiego szpitala wojewódzkiego, gdzie służyłyby chorym? Dlaczego? Pan też w opozycji? – zapytał w serwisie Twitter Czarnek.

- Przyznam, że nie wiem jak to skomentować. Panie Owsiak to łóżka ze składek wielu Polaków. One są potrzebne do walki z koronawirusem! – skomentował Kazimierz Smoliński, poseł PiS, członek KRS.

RadioZET.pl/Twitter/Facebook