Zamknij

Trwa ewakuacja kaliskiego ośrodka opieki. Na miejscu wojsko i policja

23.04.2020 12:24
Zdjęcie ilustracyjne
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmeria Wojskowa, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego i policja - wszystkie te służby od rana uczestniczą w ewakuacji pacjentów i pracowników kaliskiego ośrodka opieki długoterminowej. U jednej z osób tam przebywających zdiagnozowano zakażenie Sars-CoV-19. Transport pacjentów do szpitala zakaźnego odbywa się w trudnych warunkach, kilka osób podłączonych jest do respiratorów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rozpoczęła się ewakuacja 46 pensjonariuszy ośrodka opieki długoterminowej "Salus" w Kaliszu. Zakażeni koronawirusem pacjenci są przewożeni do szpitala zakaźnego w Wolicy koło Kalisza. Ewakuacja odbywa się w trudnych warunkach. Dziewięciu chorych jest podłączonych do respiratora, pacjenci przebywający w placówce wymagają całodobowej opieki.

Zobacz także

Ewakuację na zlecenie wojewody przeprowadzają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Na miejscu są przedstawiciele urzędu wojewódzkiego w Poznaniu, Żandarmeria Wojskowa i policjanci, którzy zabezpieczają akcję.

Jedna z pacjentek zakażona koronawirusem

Koronawirusa w kaliskim ośrodku zdiagnozowano 9 kwietnia, u jednej z pacjentek. Wtedy decyzją służb sanitarnych w ośrodku zamknięto 70 pensjonariuszy i 17-osobową kadrę, których poddano kwarantannie. W "Salusie" przebywali pacjenci starsi, schorowani, niewstający z łóżek, wymagający przewijania i karmienia.

Zobacz także

Dyrektor Goździewicz powiedziała wówczas Polskiej Agencji Prasowej, że zakażeni zostali także wszyscy pracownicy centrum. Apelowała o podmianę kadry, ponieważ, jak twierdziła, są oni przemęczeni.

Zobacz także

Na apel zareagował wojewoda wielkopolski, który podjął działania w celu zabezpieczenia opieki medycznej i pielęgnacyjnej dla podopiecznych ośrodka opiekuńczego.

Zobacz także

Do pracy skierował łącznie 17 osób, które miały opiekować się 46 pacjentami. W poniedziałek zgłosiły się dwie pielęgniarki, których do centrum nie wpuszczono.

Uważałam, że nie ma powodu narażać tych pań, skoro pensjonariusze będą wywiezieni

– powiedziała Ewa Goździewicz.

W sobotę zakażonych koronawirusem 11 pensjonariuszy ośrodka przetransportowano do szpitala w Poznaniu. Łącznie trafiło tam 30 pacjentów "Salusa".

Wojewoda podjął decyzję o zabraniu pozostałych w "Salusie" pensjonariuszy.

Zobacz także

Powiedział, że pensjonariusze trafią do szpitala w Wolicy koło Kalisza, który został przekształcony w jednoimienny.

RadioZET.pl/PAP