Zamknij

Szef MSZ zapowiada otwarcie granic Polski. ”Kwestia dni, może tygodni”

02.06.2020 14:37
Kontrola graniczna
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Kiedy otwarcie granic Polski? Szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy przekazał, że decyzja może zapaść w ciągu najbliższych dni. Nie wykluczył, że otwarcie granic nastąpi przed wakacjami.

We wtorek w estońskiej stolicy ministrowie spraw zagranicznych Polski, Estonii, Łotwy i Litwy podpisali deklarację o współpracy w regionie po pandemii koronawirusa. Szef polskiego resortu dyplomacji podkreślał rolę współpracy między krajami bałtyckimi i gratulował skutecznej strategii walki z pandemią koronawirusa. Dodawał przy tym, że liczba zgonów w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii jest niska.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że pandemia zmieniła także relacje międzynarodowe. - Relacje z sąsiadami mogą być teraz ważniejsze niż z krajami, które są bardziej oddalone, więc musimy ściślej współpracować z Litwą, Łotwą i Estonią, ale też z Czechami, Słowacją czy Niemcami - powiedział szef MSZ.

Jesteśmy uznawani za bezpieczne (epidemicznie) państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami

 - dodał Czaputowicz, odnosząc się do sytuacji w trzech krajach bałtyckich i w Polsce.

Otwarcie granic Polski przed wakacjami 

Szef MSZ pytany o możliwość podróżowania w okresie wakacji przez obywateli państw bałtyckich do krajów sąsiednich odparł, że obecnie to eksperci muszą oszacować ewentualne ryzyka wiążące się z pełnym otwarciem granic.

Jesteśmy na dobrej drodze i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni restrykcje będą znoszone, a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami

 - dodał.

Zobacz także

Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami UE zostały w Polsce przedłużone o kolejny miesiąc - do 12 czerwca. Kontrole zostały przywrócone w związku z epidemią koronawirusa 15 marca bieżącego roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP