Zamknij

Kiedy powrót starszych uczniów do szkół? Piontkowski: decyzja za kilka dni

PAP
20.02.2021 18:34
kiedy powrót dzieci do szkół
fot. Grzegorz Banaszak /REPORTER

Kiedy uczniowie klas IV-VIII wrócą do szkół? Jak zapewnia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, w przyszłym tygodniu okaże się, czy możliwe będzie rozszerzanie nauczania stacjonarnego w szkołach, czy wręcz przeciwnie - będzie tu regres. Dodał, że rząd chciałby co najmniej utrzymania nauczania stacjonarnego w klasach I-III.

Kiedy uczniowie klas IV-VIII wrócą do szkół? Jak przekonuje wiceminister MEiN Dariusz Piontkowski, wiele okaże się w przyszłym tygodniu. "Mieliśmy nadzieję, że - jeżeli dojdzie do wypłaszczenia zakażeń, a nawet tej zniżki - to wówczas będzie możliwy powrót kolejnych roczników. Co oczywiste, wydaje się, że najbardziej tego potrzebują klasy maturalne, ósmoklasiści, ale także klasy czwarte, w których uczą się dzieci, które skończyły taką całościową edukację prowadzoną głównie przez jednego nauczyciela" - powiedział Piontkowski na antenie Polskiego Radia 24.

Jednocześnie zaznaczył, że to, czy możliwe będzie rozszerzanie nauczania stacjonarnego w szkołach na kolejne roczniki, okaże się dopiero w przyszłym tygodniu. "Dopiero za kilka dni będzie decyzja na temat tego, czy w edukacji, ale także w innych dziedzinach życia, możliwe będzie dalsze luzowanie, czy wręcz przeciwnie - być może jakiś regres" - powiedział.

Kiedy uczniowie klas IV-VIII wrócą do szkół? Piontkowski: decyzja dopiero za kilka dni

"My co najmniej chcielibyśmy, by utrzymany został ten stan, który funkcjonuje w tej chwili - czyli w klasach I-III nauczanie stacjonarne. A gdyby było możliwe, to powrót części roczników nawet w trybie hybrydowym, mieszanym. Zobaczymy, co będzie możliwe" - dodał wiceminister edukacji.

Na pytanie, czy będzie trzeba wrócić do nauczania zdalnego również w klasach I-III szkół podstawowych, Piontkowski odpowiedział: "Tego jeszcze nie wiemy, bo na razie to są tylko przypuszczenia, że być może trzecia fala rozpoczyna się także i w Polsce. Rzeczywiście widać od dwóch czy trzech dni wzrost zakażeń". Przypomniał, że na razie od kilku tygodni w trybie stacjonarnym uczą się najmłodsze dzieci ze szkół podstawowych - klasy 1-3. Zaznaczył też, że przez cały czas funkcjonuje opieka w przedszkolach.

18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy od 9 listopada uczyli się zdalnie, wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły 8510 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 1393. Zmarły 254 osoby.

RadioZET.pl/ PAP/ Polskie Radio 24