Zamknij

Kiedy szczepionka na koronawirusa? Padła nowa data

27.04.2020 17:19
Kiedy szczepionka na koronawirusa? Padła nowa data
fot. Gorodenkoff/Shutterstock

To właśnie na nią z niecierpliwością czeka cały świat. Szczepionka na koronawirusa jest w tej chwili najbardziej pożądanym preparatem na całej kuli ziemskiej. Kiedy możemy spodziewać się jej dostępności na rynku?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wydawana w Madrycie gazeta "El Mundo" zauważa, że nad szczepionką przeciwko koronawirusowi pracuje obecnie na całym świecie ponad 70 zespołów naukowych.

Kiedy szczepionka na Sars-CoV-19?

Najwcześniej na wiosnę 2021 r. należy spodziewać się pojawienia na rynku szczepionki przeciwko koronawirusowi - twierdzi w poniedziałek hiszpański dziennik "El Mundo".

Zobacz także

"El Mundo" odnotowuje, że potrzeba pokonania pandemii wyzwoliła niespotykane dotychczas w historii działania i tempo pracy nad opracowaniem szczepionki. Zaznacza, że jeśli w ciągu najbliższego roku powstanie tego typu preparat, będzie to rekord czasu prac nad opracowaniem szczepionki. Przypomina, że średnio działania naukowców nad tego typu preparatami prowadzone są przez 10 lat.

Zobacz także

Dziennik podkreśla, że dotychczas tylko pięciu zespołom naukowym udało się rozpocząć badania z udziałem ludzi nad szczepionką przeciwko zakażeniu koronawirusem. Przypomina, że w ostatnim tygodniu zielone światło na badania kliniczne dostała wspólna ekipa naukowa niemieckiej firmy BioNTech i amerykańskiego koncernu Pfizer.

Wśród czterech pozostałych zespołów pracujących nad szczepionką jest, jak wylicza gazeta, chińska spółka CanSino Biologics, która współpracuje z medyczną akademią wojskową armii ChRL, a także Instytut Jennera na angielskim Uniwersytecie Oksfordzkim i dwie grupy naukowe z USA. Pierwsza bazuje na współpracy firmy Moderna Therapeutics z Krajowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), a druga opiera się na kooperacji spółki Inovio Pharmaceuticals oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Zobacz także

"El Mundo" odnotowuje, że dotychczas najbardziej zaawansowana w pracach nad szczepionką przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2 jest ekipa z Chin. Zespół ten, jako jedyny, pozytywnie przeszedł już pierwszą fazę testów klinicznych.

RadioZET.pl/PAP