Zamknij

Kiedy trzeci etap odmrażania gospodarki? Rzecznik rządu podaje ”realny termin”

Dominik Gołdyn
29.04.2020 20:26
Morawiecki Mateusz
fot. PAP

Trzeci etap odmrażania gospodarki w Polsce zakłada m.in. otwarcie salonów fryzjerskich. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział na antenie Polsat News, że realny termin następnego etapu łagodzenia obostrzeń to połowa maja. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik rządu pytany w Polsat News o otwarcie salonów fryzjerskich, odparł, że jest to kwestia, która będzie elementem kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

W drugim etapie i tak połączyliśmy część elementów z trzeciego etapu odmrażania gospodarki, co powoduje, że możemy nieco szybciej uruchomić niektóre sektory gospodarcze

- powiedział Piotr Mueller. 

W następnym etapie na pewno to będą również salony fryzjerskie. Mam nadzieję, że ten etap będzie mógł nastąpić jak najszybciej, że będzie to jeszcze połowa maja

- zapowiedział rzecznik rządu. Dopytywany, czy na pewno nastąpi to w połowie maja, odparł, że połowa maja to "termin realny".

Zobacz także

Drugi etap znoszenia obostrzeń. Zmiany od 4 i 6 maja 

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W środę zapowiedziano drugi etap, zgodnie z którym od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe (z odpowiednimi ograniczeniami), niektóre instytucje kultury, a od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola, jednak decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie.

Zobacz także

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Oprócz zakładów fryzjerskich, mają wówczas zostać otwarte także salony kosmetyczne. W trzecim etapie możliwa ma być też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

RadioZET.pl/Polsat News