,

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister podał prawdopodobny termin

04.05.2020 11:41

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji Dariusz Piontkowski w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia podał prawdopodobny termin otwarcia szkół dla uczniów klas I-III. 

Dariusz Piontkowski
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach zostały zawieszone do 24 maja. Od 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania online. Przesunięte zostały terminy egzaminów zewnętrznych: egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.

Zgodnie z decyzją rządu od 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego będą mogły być otwarte za zgodą organu prowadzącego i według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Wielu samorządowców zapowiedziało, że nie otworzy przedszkoli 6 maja, ponieważ boi się o zdrowie dzieci. 

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? 

Minister edukacji Dariusz Piontkowski był pytany, czy można spodziewać się, że po 24 maja do szkół powrócą najmłodsi uczniowie - z klas I-III szkół podstawowych oraz czy będą dla nich zorganizowane zajęcia opiekuńcze w szkołach.

To jest jeden z wariantów, które bierzemy pod uwagę, także i teraz w kontekście otwarcia przedszkoli. Zastanawialiśmy się nad uczniami klas młodszych, klas I-III. Na razie takiej decyzji jeszcze nie podjęliśmy, ale być może w końcu maja zdecydujemy się na otwarcie także i możliwości opieki także w klasach młodszych

- powiedział szef MEN.

Zobacz także

Piontkowski zauważył, że samorządy, które zdecydują się 6 maja otworzyć przedszkola, będą miały pewne doświadczenie organizacyjne i będzie im łatwiej otworzyć klasy I-III. - To także będzie dosyć skomplikowane pod względem organizacyjnym, bo będzie trzeba stworzyć mniejsze grupy, podobnie jak jest to w przedszkolach - dodał.

Szef resortu edukacji przekazał, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta pod koniec maja, gdy będzie więcej danych na temat sytuacji epidemicznej. 

Widać na szczęście, że ta sytuacja chyba się trochę stabilizuje, nie widać wzrostu zarażeń każdego dnia, liczba chorych też jest niewielka, szpitale nie są przepełnione. Dzięki temu wydaje się dzisiaj, że za dwa, trzy tygodnie, będziemy mogli podjąć także decyzję, aby uruchomić opiekę w kolejnej grupie wiekowej. Decyzję ostateczną podejmiemy w drugiej połowie maja

- ocenił Piontkowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Polskie Radio/PAP

Logo radiozet Dzieje się