Obserwuj w Google News

Uczniowie wracają do szkół. Morawiecki podał konkretne daty

2 min. czytania
13.05.2020 13:01
Zareaguj Reakcja

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i 8-klasistów, którzy przygotowują się do egzaminów  - zapowiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. 
 

Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski/East News

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń zakłada również zmiany w obszarze związanym z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:

  • praktyczne w szkołach policealnych,
  • rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Uczniowie wrócą do szkół. Kolejne zmiany od 25 maja 

Od 25 maja rząd umożliwi prowadzenie:

  • zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
  • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Od 1 czerwca będą możliwe konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. 

Zmiany w transporcie publicznym. Więcej pasażerów w autobusach i tramwajach

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty 

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przekazał, że resort edukacji przygotowuje wytyczne odnośnie przeprowadzenia egzaminu maturalnego oraz egzamin ósmoklasisty. Jak podkreślił, w szkołach można stopniowo wracać do tradycyjnych zajęć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Szef MEN poinformował również, że od 25 maja uczniowie techników będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych i staży uczniowskich u pracodawców, o ile wyrażą na to zgodę. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl