Zamknij

Kiedy wrócą wesela w 2021 roku? Epidemiolog nie ma dobrych informacji

04.02.2021 11:46
Wesele
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Wesela są wciąż miejscami szczególnego ryzyka transmisji koronawirusa, dlatego na możliwość ich organizowanie trzeba jeszcze poczekać - ocenił ekspert dr hab. Jarosław Drobnik. Każde luzowanie obostrzeń musi się odbywać w sposób mądry i odpowiedzialny - dodał.

Na możliwość organizowania wesel trzeba będzie jeszcze poczekać przynajmniej kilka tygodni - twierdzi naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr hab. Jarosław Drobnik. 

- Każde luzowanie obostrzeń musi się odbywać w sposób mądry i odpowiedzialny. O ile można już rozważać luzowanie w kontekście stoków, być może hoteli w jakimś zakresie, być może restauracji, gdzie te interakcje są bardziej pod kontrolą, o tyle na tym etapie pandemii takiej imprezy, jakimi są wesela muszą jeszcze jakiś czas poczekać - powiedział lekarz.

Wesela wciąż miejscami szczególnego ryzyka transmisji wirusa

Ekspert podkreślił, że wesela są wciąż miejscami szczególnego ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2, ponieważ trudno na nich zapanować na międzyludzkimi interakcjami. - W restauracji aktywność sprowadza się w zasadzie do jednego stolika, przy którym siedzi się zazwyczaj z osobami, które się zna i ich status zdrowotny można określić. Natomiast na weselu im dłużej ono trwa jest, tym więcej interakcji i one są bardziej frywolne, bo to wynika po prostu z atmosfery tego spotkania - powiedział dr Drobnik.

Zwrócił uwagę, że wcześniejsze doświadczenia epidemiologów nie wskazywały na powstawanie ognisk zakażeń w restauracjach, kinach, teatrach i czy nawet w klubach fitness, tylko pierwsze informacje na ten temat głównie dotyczyły właśnie wesel.

- Trudno zapanować nad statusem setki osób czy nawet kilkudziesięciu podczas wesela. Czas trwania wesela i ilość interakcji jest tak duża, że wystarczy jedna zakażona osoba, by większość na tym weselu była narażona na zakażenie - powiedział ekspert.

Jego zdaniem, tak długo jak nie zaszczepimy przynajmniej połowy populacji lub jeszcze bardziej nie ograniczymy liczby zakażeń, a także zgonów to możliwość organizowania imprez typu jak wesela powinna być ograniczona.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP