Zamknij

Kim Dzong Un boi się koronawirusa? Dyktator unika wystąpień publicznych

21.04.2020 13:12
Kim Dzong Un boi się koronawirusa? Dyktator unika wystąpień publicznych
fot. AFP/EAST NEWS

Zniknięcie północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una ze sfery publicznej w ostatnim czasie tłumaczone jest przebytą niedawno poważna operacją serca. Jak jednak spekuluję niektórzy, przywódca Korei Północnej może drżeć ze strachu przed koronawirusem - wiadomo, że cierpi an cukrzycę, znaczną otyłość a także z powodu problemów kardiologicznych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ma znajdować się "w poważnym stanie" po przebyciu operacji serca - poinformowała we wtorek sieć telewizyjna CNN, powołując się na anonimowego przedstawiciela rządu USA. Wiadomości tej nie potwierdziły jednak źródła w Seulu. Pisaliśmy o tym we wtorek rano.

Zobacz także

Dyktator boi się koronawirusa?

Nie ulega wątpliwości jednak, że północnokoreański przywódca ostatnio zniknął z przestrzeni publicznej – nie pojawia się na wystąpieniach, unika zgromadzeń publicznych. Spekulacje co do stanu zdrowia Kima nasiliły się zwłaszcza wtedy, gdy nie pojawił się on 15 kwietnia na uroczystościach poświęconych jego przodkowi i założycielowi Korei Północnej Kim, Ir Senowi – na tzw. "Dniu Słońca".

Zobacz także

Według dziennika "Daily NK", powołującego się na anonimowe źródła, Kim Dzong Un poddał się w Pjongjangu operacji serca i jego stan obecnie ulega poprawie. Jak z kolei wskazują jeszcze inne źródła, Kim Dzong Un miał znacznie podupaść na zdrowiu z powodu nadmiernego palenia papierosów, przepracowania i otyłości. Jak również podaje "Daily NK", dyktator obecnie przechodzi rekonwalescencję po operacji w wilii w powiecie Hyangsan. Z uwagi na to, że powoli wraca do sił, obecnie opiekę nad nim pełni tylko część skierowanego tam personelu medycznego. To dlatego miał opuszczać w ostatnim czasie wydarzenia państwowe.

Ale – jak wskazują specjaliści – tymczasowe wycofanie się Kima życia publicznego może oznaczać również coś jeszcze. Chodzi o strach przed pandemią koronawirusa. Zdaniem ekspertów, przywódca Korei Północnej może drżeć o swoje zdrowie ze względu na m.in. znaczną nadwagę oraz serię problemów kardiologicznych i cukrzycę. Może również walczyć z innymi schorzeniami.

Siostra Kim Dzong Una przejmuje wpływy?

Zdaniem cytowanego przez agencję AP eksperta Czeong Seong-Czanga, ewentualne problemy zdrowotne Kima nie wiązałyby się z poważnymi zawirowaniami w Pjongjangu, bo i tak w ostatnim czasie coraz większe wpływy przejmowała siostra dyktatora Kim Jo Dzong. Obecnie śmiało możną ją określić jako drugą po swoim bracie, najważniejszą osobą w państwe. Jak czytamy w zagranicznych źródłach, dyktator darzy szefową Departamentu Propagandy i Agitacji ogromnym zaufanie.

Zobacz także

Publikacja oświadczeń politycznych w imieniu Kim Jo Dzong podkreśla jej centralną rolę w reżimie

- tak twierdzi – cytowany rpzez zagraniczne agencje -Youngshik Bong z Instytutu Studiów Północnokoreańskich Uniwersytetu Yonsei (Seul).

RadioZET.pl/PAP/Daily NK/AP/o2.pl