Zamknij

Sanepid nałożył karę po koncercie Kowalskiej. Urząd: "analiza nie jest rzetelna"

05.05.2020 21:54
Koncert Kasi Kowalskiej w Ciechanowie
fot. East News/Anna Golaszewska

Po koncercie Kasi Kowalskiej inspektor sanitarny w Ciechanowie nałożył na Urząd Miasta karę w wysokości 30 tysięcy złotych. Magistrat zapowiada odwołanie, gdyż według niego, wadliwe ustalono organizatora wydarzenia "Koncertowanie pod blokami".

W ramach postępowania administracyjnego w sprawie organizacji cyklu wydarzeń "Koncertowanie pod blokiem" na Urząd Miasta Ciechanów sanepid nałożył karę 30 tysięcy złotych.

  • W trakcie koncertu Kasi Kowalskiej złamany został zakaz zgromadzeń w związku z epidemią koronawirusa.
  • Inspektor sanitarny w Ciechanowie nałożył na Urząd Miasta karę w wysokości 30 tysięcy złotych.
  • Urząd Miasta skomentował karę, jako "nierzetelną analizę". Zapowiedział odwołanie.

"Dziś wymierzyłam karę w wysokości 30 tys. zł na gminę miejską Ciechanów. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z dniem doręczenia. Dzisiaj decyzja została doręczona" - przekazała Wiesława Krawczyk, dyrektor ciechanowskiego Sanepidu.

30 tys. zł kary po koncercie Kasi Kowalskiej

Jak przekazała dyrektora ciechanowskiego sanepidu, "kara została nałożona za nieprzestrzeganie w dniu 2 maja zakazu organizowania zgromadzeń ludności". Dodała, że kara w wysokości 30 tysięcy złotych "jest jedyną właściwą, skoro nieprzestrzeganie wymienionych regulacji mogło doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia wielu osób wskutek niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2".

Zobacz także

Szefowa sanepidu w Ciechanowie zwróciła uwagę także na to, że koncert, który odbył się 2 maja na ciechanowskim osiedlu "Aleksandrówka" zgromadził najwięcej widzów. W przestrzeni pomiędzy blokami było około 100 osób i około 50 w samochodach przebywających na pobliskim parkingu.

I to właśnie stanowiło naruszenie zakazu organizowania zgromadzeń ludności

- przekazała dyrektor ciechanowskiego sanepidu.

Urząd Miasta komentuje decyzję sanepidu 

Paulina Rybczyńska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Ciechanów potwierdziła, ze we wtorek wpłynęła decyzja o karze w wysokości 30 tys., zł w związku ze zgromadzeniem się osób w trakcie koncertu Kasi Kowalskiej.

Zobacz także

Rybczyńska przekazała, że "sanepid wadliwie ustalił organizatora tych wydarzeń, a co za tym idzie, decyzja obarczona jest wadą prawną". Dodała ona, że organizatorem tego wydarzenia "była odrębna jednostka organizacyjna, posiadająca osobowość prawną".

"Presja medialno-polityczna, a nie rzetelna analiza"

Urząd Miasta skomentował karę. Rzecznika poinformowała, że nie była to rzetelna analiza wydarzenia.

W naszej ocenie działania sanepidu są wywołane presją medialno-polityczną, a nie rzetelną analizą wydarzenia /.../. W związku z powyższym będziemy składać odwołanie od decyzji

– stwierdziła rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta.

Urząd Miasta informował już wcześniej, że organizatorem wydarzeń odbywających się od 27 kwietnia w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami: był razem z nimi Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej (COEK) Studio. W niedzielę odwołano pozostałe tego typu wydarzenia, które planowane były wcześniej do 6 maja. Powód? Nieprzestrzeganie bezpiecznej odległości w trakcie ostatniej edycji wydarzenia, która miała miejsce 2 maja.

RadioZET.pl/PAP