Obserwuj w Google News

Dworczyk: 19 kwietnia nastąpi otwarcie pierwszego punktu szczepień powszechnych

3 min. czytania
13.04.2021 12:11
Zareaguj Reakcja

Konferencja prasowa z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, rzecznika rządu Piotra Müllera, wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka dotyczyła Narodowego Programu Szczepień oraz Krajowego Programu Odbudowy. - 19 kwietnia ma nastąpić otwarcie pierwszego punktu szczepień powszechnych - zapowiedział Dworczyk. Transmisja na żywo na Radiozet.pl. 

Michał Dworczyk
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera  Michał Dworczyk zapowiedział uruchomienie pierwszego punktu szczepień powszechnych. - 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Wskazał, że następne punkty – których będzie kilkaset – będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. - Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty – wyjaśnił Dworczyk. Zaznaczył, że "6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować".

Dworczyk: Celem jest wykonanie 20 mln szczepień przeciw Covid-19 do końca II kwartału

- Celem jest wykonanie 20 mln szczepień przeciw Covid-19 do końca II kwartału - podkreślił we wtorek pełnomocnik rządu ds szczepień. Zaznaczył, że zaszczepienie pierwszą dawką 100 proc. chętnych osób z całej populacji planowane jest do końca sierpnia. - To oczywiście będzie możliwe, kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie - dodał.

Dworczyk poinformował też, że trwają prace w zespole roboczym nad dokładnymi zasadami szczepienia w zakładach pracy. - W piątek umówiliśmy się po wczorajszym spotkaniu z przedsiębiorcami, że przekażemy materiał do konsultacji. W przyszłym tygodniu chcielibyśmy już dopracowywać ten dokument tak, by wszystkie zasady szczepień w zakładach pracy były znane do końca tego miesiąca - poinformował. Zaznaczył, że ze względu na dostępność szczepionek pilotaż szczepień w zakładach pracy będzie możliwy w połowie maja.

Z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapewnił, że prace nad Krajowym Planem Odbudowy trwają w sposób niezakłócony. Zgodnie z harmonogramem konsultacje społecznie dokumentu zakończyły się 2 kwietnia tego roku. Końcowa wersja KPO musi zostać przekazana Komisji Europejskiej do 30 kwietnia tego roku.

Konferencja 13 kwietnia na żywo. Narodowy Program Szczepień i Krajowy Plan Odbudowy

Konferencja prasowa Michała Dworczyka rozpocznie się o godzinie 12:30. Z dziennikarzami w Kancelarii Premiera spotkają się również sekretarz stanu w KPRM, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. Konferencja w KPRM będzie prawdopodobnie dotyczyć Narodowego Programu Szczepień przeciw  Covid-19

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Prowadzone są one na razie preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. W środę planowana jest pierwsza dostawa do Polski jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapowiedział w rozmowie, że w tym tygodniu do Polski trafi 88 tys. dawek szczepionek firmy AstraZeneca, 870 tys. firmy Pfizer, 120 tys. firmy Johnson & Johnson i 204 tys. firmy Moderna, czyli w sumie blisko 1,3 mln dawek.

Zgodnie z harmonogramem szczepień od poniedziałku 12 kwietnia codziennie przez następne 12 dni uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od rocznika 1962. Taką zasadę przyjęto do 24 kwietnia, kiedy ruszą zapisy dla rocznika 1973. We wtorek 13 kwietnia na szczepienia mogą się zapisywać 58-latkowie, którzy wcześniej nie wypełnili zgłoszenia.

Redakcja poleca

RadioZET.pl