Zamknij

Konferencja prasowa ministra zdrowia. Nowa strategia walki z koronawirusem

03.11.2020 17:00
Adam Niedzielski
fot. PAP

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka odbyła się dziś o godz. 16. Przedstawiciele rządu poinformowali m.in. o nowych zasadach kwarantanny i nowych typach testów na koronawirusa. Wiadomo też, że decyzja ws. ew. nowych obostrzeń bądź lockdownu jeszcze nie zapadła. Rzecznik rządu zapowiedział kolejną konferencję w ciągu najbliższych dwóch dni. 

Koronawirus w Polsce na razie nie odpuszcza . We wtorek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 19364 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o śmierci 227 osób. "Liczba zakażonych koronawirusem: 414 844/6 102 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podał resort.

Rosnące statystyki zakażeń i zgonów sprawiają, że rząd zmuszony jest działać. Od dwóch tygodni wiemy już, że w Polsce stawiane są szpitale polowe. Pierwszy tego typu obiekt powstał na Stadionie Narodowym w Warszawie, a podobne placówki znajdą się również w innych miastach wojewódzkich.

Konferencja prasowa ministra zdrowia na żywo. Rząd wprowadzi lockdown?

O godz. 16 odbyła się także konferencja prasowa ministra zdrowia  Adama Niedzielskiego, szefa Kancelarii Premiera  Michała Dworczyka. Uczestniczył w niej również rzecznik rządu Piotr Müller.

Przedstawiciel rządu poinformowali o nowych elementach strategii walki z koronawirusem. Są to:

  • model opieki z użyciem pulsoksymetru dla pacjentów skąpoobjawowych,
  • testy antygenowe, które będą podstawą do stwierdzenia koronawirusa tak samo jak testy PCR
  • nowe zasady kwarantanny -> automatycznie trafia na nią rodzina osoby zakażonej, natomiast personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny (pracownicy będą mogli być badani niemal każdego dnia pracy

Lockdown - czy i kiedy zostanie wprowadzony?

Lockdown - to słowo pojawia się w doniesieniach medialnych od dłuższego czasu. Powodem ma być rosnąca liczba zakażeń, a także  masowe protesty, które od tygodnia trwają w całej Polsce po tym, jak Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Co oznaczałby ponowny lockdown kraju? Zapewne zamknięcie większej niż obecnie liczby branż, ograniczenia w poruszaniu się (poza przyczynami zawodowymi, rodzinnymi oraz zakupowymi) oraz w działalności sklepów. Wiadomo jednak, że rząd jeszcze lockdownu ani nowych obostrzeń nie wprowadził. Rzecznik rządu zapowiedział, że więcej informacji na ten temat zaprezentowanych zostanie na konferencji prasowej w środę lub w czwartek. 

Przypomnijmy, że od 24 października cały kraj jest już objęty  czerwoną strefą, co oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczki we wszystkich miejscach publicznych poza lasami, parkami i zieleńcami), ograniczenie w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, rozgrywanie wydarzeń sportowych bez publiczności, zamknięcie basenów i siłowni czy zakaz organizowania wesel.

RadioZET.pl