Zamknij

Konferencja prasowa premiera i ministrów. Na razie rząd nie wprowadza lockdownu

29.10.2020 13:30

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Przedstawiciele rządu zaprezentowali szczegóły funkcjonowania powstającego tam szpitala tymczasowego. Nie poinformowano natomiast o żadnych nowych obostrzeniach. Jak przyznał premier, rząd nie planuje na razie wprowadzenia w całym kraju pełnego lockdownu. 

Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Koronawirus w Polsce bije kolejne rekordy. W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 20156 kolejnych przypadków koronawirusa, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od wybuchu epidemii w naszym kraju. Poinformowano także o śmierci 301 osób, co również jest absolutnym rekordem od początku marca.

Konferencja prasowa premiera na żywo 30 października

Rosnące statystyki zakażeń i zgonów sprawiają, że rząd zmuszony jest działać. Od kilku dni wiemy, że w Polsce stawiane są szpitale polowe. Pierwszy tego typu obiekt powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podobne placówki znajdą się również w innych miastach wojewódzkich.

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego na żywo?

W czwartek o 12:30 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka oraz dyrektora szpitala polowego na Stadionie Narodowym Adama Zaczyńskiego. Przedstawiono na niej szczegóły funkcjonowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. 

Zobacz także

Lockdown - to słowo pojawia się w doniesieniach medialnych od dłuższego czasu. Powodem ma być rosnąca liczba zakażeń, a także masowe protesty, które od tygodnia trwają w całej Polsce po tym, jak Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Zobacz także

Setki i tysiące osób gromadzą się w dużych oraz mniejszych miastach w całym kraju. Protestują pod Sejmem, a także miejscami zamieszkania i biurami poselskimi i senatorskimi polityków PiS. Ogólnopolski Strajk Kobiet - jedna z organizacja uczestniczących w masowym sprzeciwie - przedstawiła we wtorek główne postulaty protestujących. Jednym z nich jest dymisja rządu. 

Lockdownu na razie nie będzie. Premier: nie chcemy zamykać gospodarki tak długo, jak to możliwe

Co oznaczałby ponowny lockdown kraju? Zapewne zamknięcie większej niż obecnie liczby branż, ograniczenia w poruszaniu się (poza przyczynami zawodowymi, rodzinnymi oraz zakupowymi) oraz w działalności sklepów. Na razie jednak lockdownu nie będzie. Tak wynika z dzisiejszej wypowiedzi premiera. 

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział, że koronawirusa najlepiej powstrzymać poprzez odpowiednie zachowania społeczne. Zwrócił uwagę, że we Francji nastąpiło zamknięcie gospodarki. - My chcemy powstrzymać się przed tym. Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe - podkreślił.

Zobacz także

Cmentarze na 1 listopada zostaną zamknięte? Taki decyzji jeszcze nie podjęto, aczkolwiek dzień Wszystkich Świętych już za dwa dni. Morawiecki przekazał, że w piątek pojawią się dodatkowe informacje na ten temat. 

Przypomnijmy, że od 24 października cały kraj jest już objęty czerwoną strefą. Oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczki we wszystkich miejscach publicznych poza lasami, parkami i zieleńcami), ograniczenie w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, rozgrywanie wydarzeń sportowych bez publiczności, zamknięcie basenów i siłowni czy zakaz organizowania wesel.

RadioZET.pl