Zamknij

Rząd pokazał kalendarz szczepień. "25 stycznia nastąpi skok"

13.01.2021 20:20
Michał Dworczyk
fot. Adam Guz/KPRM

Koronawirusem w Polsce od początku pandemii zaraziło się już 1 404 905 osób. Szczepienia trwają od 27 grudnia. W środę na konferencji prasowej szef KRPM Michał Dworczyk przedstawił harmonogram szczepień na najbliższe miesiące. Zapisy ruszą 15 stycznia.

Koronawirusa w Polsce we wtorek potwierdzono u 9053 nowych osóbOdnotowano 481 zgonów. Trwa akcja szczepień. Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk zapowiedział, że w środę rząd zaprezentuje kalendarz dostaw szczepionek i harmonogram szczepień do końca marca. - Pokażemy, ile osób będzie szczepionych w poszczególnych tygodniach - poinformował. Konferencja ma się rozpocząć około godziny 15.

Koronawirus 13 stycznia. Konferencja w Kancelarii Premiera nt. harmonogramu szczepień

Michał Dworczyk w Polskim Radiu 24 przypomniał, że we wtorek w Polsce przekroczona została liczba 300 tys. zaszczepionych osób. Dodał, że średnie tempo szczepień w Polsce podobne jest do tego w Niemczech. - Jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień - powiedział szef KPRM.

Dziś zaprezentujemy kalendarz dostaw i w związku z tym kalendarz szczepień tygodniowych do końca marca, do końca pierwszego kwartału. Pokażemy, ile, w którym tygodniu osób będzie zaszczepionych.

szef KPRM Michał Dworczyk

Przypomniał, że po 25 stycznia będzie ponad 6 tys. punktów szczepień, a obecnie szczepienia wykonuje nieco ponad 500 punktów. Powtórzył, że logistycznie Polska ma zdolność do szczepienia 3,5-4 mln osób miesięcznie. - Jedyne, co nas ogranicza to dostęp do szczepionek - stwierdził Dworczyk. 

Jak podkreślił, w tym tygodniu zaszczepi się 250 tys. osób, w zeszłym tygodniu było to 150 tys., a dwa tygodnie temu - 50 tys. osób. - Więc widać, że ten proces narasta, ma jeszcze bardzo duży potencjał; jak tylko pojawią się szczepionki na koronawirusa to będzie gwałtownie przyśpieszać proces szczepienia - zapewnił minister.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków. 

Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 80 lat, tydzień później dla tych powyżej 70 lat. Ich szczepienia rozpoczną się 25 stycznia. Od 18 do 22 stycznia zespoły wyjazdowe zaszczepią pensjonariuszy domów opieki społecznej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP