Zamknij

Pierwsza osoba z koronawirusem w Korei Płn? Kim zwołuje naradę, zamknięto miasto

26.07.2020 08:40
Podejrzenie koronawirusa w Korei Północnej
fot. AP/Associated Press/East News (zdjęcie poglądowe)

W Korei Północnej stwierdzono pierwsze podejrzenie zakażenia koronawirusem - poinformowała w niedzielę północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Objawy infekcji odkryto u osoby, która 19 lipca wróciła do miasta Kaesong z nielegalnego pobytu za granicą. Z tego powodu miasto zostało zablokowane, a w rejonie miasta wprowadzono stan wyjątkowy.

O podejrzeniu zakażenia wirusem SARS CoV-2 wcześniej poinformowała północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Niepokojące objawy wykryto u osoby, która 19 lipca wróciła do Kaesong z nielegalnego pobytu za granicą. Wyjaśniono przy tym, że jest to uciekinier, który trzy lata temu zbiegł z Korei Płn. i teraz wrócił, przekraczając nielegalnie granicę.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zwołał nadzwyczajne posiedzenie biura politycznego Partii Robotniczej, aby omówić "zdarzenie nadzwyczajne", które wydarzyło się w Kaesong

- napisała KCNA. Podczas posiedzenia zdecydowano o zablokowaniu miasta, natomiast osoby, które miały kontakt z podejrzanym o zakażenie oraz te, które opuściły Keasong w ciągu ostatnich pięciu dni, zostały poddane kwarantannie.

KCNA nie podała, czy podejrzana osoba przeszła test na obecność koronawirusa, ale stwierdziła, że „uzyskano niepewny wynik kilku badań lekarskich z wydzieliny górnych dróg oddechowych i krwi tej osoby”, co skłoniło służby medyczne do poddania tej osoby kwarantannie i zbadania każdego, kogo mógł mieć z nią kontakt.

Korea Płn. Pierwszy przypadek koronawirusa?

Korea Płn. do tej pory nie zgłosiła oficjalnie żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Pjongjang stosunkowo szybko zareagował na wybuch pandemii w Chinach, zamykając granice i wprowadzając zaostrzone środki kwarantanny.

Zobacz także

Na początku lipca Kim ocenił, że Korea Płn. „całkowicie zapobiegła rozprzestrzenianiu się koronawirusa”, a północnokoreańskie ministerstwo zdrowia informowało, że wszystkie 922 osoby poddane w tym kraju testom na obecność patogenu uzyskały wynik ujemny. 

RadioZET.pl/PAP/Twiter

C