Zamknij

Korea Płn. ma dostać 2 mln szczepionek. Oficjalnie nie ma tam koronawirusa

04.02.2021 11:22
Korea Północna
fot. KCNA via KNS/Associated Press/East News

Korea Północna ma otrzymać 1,99 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 w I połowie 2021 r., - wynika z raportu programu COVAX opublikowanego w środę. Oficjalnie reżim w Pjongjangu twierdzi, że na terenie nie wykryto ani jednego potwierdzonego przypadku Covid-19, choć wprowadzono surowy lockdown.

Wedle prognozy programu mającego zapewnić dostęp do szczepionek ponad 90 mniej rozwiniętym krajom świata, Korea Północna ma otrzymać w pierwszych dwóch kwartałach 1,992 mln z łącznej puli 240 mln dawek brytyjskiego preparatu produkowanego w Serum Instutite of India, największego na świecie producenta szczepionek.

Korea Północna dostanie 2 mln szczepionek na Covid-19

Co ciekawe, władze w Pjongjonagu nadal utrzymują, że oficjalnie w Korei Połnocnej nie zanotowano ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Wszelkie doniesienia na temat zachorowań na Covid-19 nie zostały nigdy potwierdzone przez organy państwowe. 

COVAX to zainicjowany m.in. przez WHO program, który ma zapewnić szczepionki uboższym krajom. Jak wynika z raportu, w pierwszej połowie roku w ramach projektu rozdysponowanych zostanie 240 mln dawek szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej w Indiach, 96 mln tego samego preparatu pochodzącego z innych źródeł oraz 1,2 mln dawek szczepionki Pfizer-BioNTech.

Najwięcej przypadnie Indiom, które otrzymają 97 mln dawek szczepionki AstraZeneca oraz Pakistanowi - 17 mln. Spośród państw Europy najwięcej otrzymać ma Ukraina - 2,2 mln dawek szczepionki AZ i 117 tys. dawek Pfizer-BioNTech.

RadioZET.pl/PAP