Zamknij

W Niemczech wraca lockdown? Władze częściowo przywracają kwarantannę

23.06.2020 14:06
W Niemczech wraca lockdown? Władze częściowo przywracają kwarantannę
fot. DPA/Associated Press/East News

Koronawirus w Niemczech. Kwarantanna w Niemczech powraca? Policja patroluje okolicę, zamknięte są kina, kluby fitness i bary. Wszystko przez nowe ognisko SARS-CoV-2 w jednej z rzeźni.

Koronawirus w Niemczech rośnie w siłę? Lokalne władze z powrotem wprowadzają kwarantannę. Do 30 czerwca kwarantanną objęto powiat Guetersloh, na którego terenie wykryto ognisko zakażenia koronawirusem w lokalnej rzeźni - poinformował we wtorek na konferencji prasowej premier Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, Armin Laschet.

Przywracamy ograniczenia dotyczące kontaktów (takie) jak w marcu

- powiedział Laschet, zastrzegając że "jest to środek zapobiegawczy".

Zobacz także

Premier liczącego 370 tys. mieszkańców landu wyjaśnił, że mieszkańcy Guetersloh mogą kontaktować się jedynie z innymi domownikami lub z jedną osobą spoza swego gospodarstwa domowego.

Wraca lockodown w Niemczech?

Laschet powiedział, że kina, kluby fitness i bary będą zamknięte, natomiast restauracje mogą przyjmować grupy klientów, pod warunkiem, że są z tego samego gospodarstwa domowego. Odwołano liczne wydarzenia kulturalne.

Zobacz także

Do niedzieli testami na koronawirusa objęto wszystkich 6139 pracowników zamkniętych z powodu pandemii największych niemieckich zakładów mięsnych w Rheda-Widenbrueck w powiecie Guetersloh - podała dpa w poniedziałek, powołując się na miejscowe władze.

We wtorek agencja przekazała, że zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 1550 pracowników, a około 7 tysięcy osób - w tym pracowników rzeźni i członków ich rodzin - zostało objętych kwarantanną. Wśród zakażonych mogą być również Polacy.

Według Lascheta do lipca powinno się wyjaśnić, jak dalece rozprzestrzenił się koronawirus wśród osób niezatrudnionych w rzeźni. Dotąd stwierdzono 24 takie przypadki - powiedział, zapowiadając rozszerzenie akcji testów.

Zobacz także

Według agencji AFP, powołującej się na lokalne władze w poniedziałek wieczorem, 21 osób jest hospitalizowanych, a sześć przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Laschet przekazał też, że rząd landu skierował do powiatu Guetersloh kilkuset policjantów, którzy mają kontrolować przestrzeganie kwarantanny przez osoby nią objęte. Zapewnił o dodatkowych działaniach, w tym o zapewnieniu tłumaczy dla pochodzących spoza Niemiec pracowników rzeźni.

Zobacz także

Podobnie jak cała branża mięsna w Niemczech, zakłady w Rheda-Widenbrueck przeszły w znacznym stopniu na system zatrudnienia, którego główną podporą są mieszkający zwykle w przepełnionych tanich kwaterach obywatele państw wschodniej i południowo-wschodniej części Unii Europejskiej. Warunki takie znacznie ułatwiają szerzenie się wśród nich koronawirusa.

RadioZET.pl/PAP