Zamknij

Szef MZ o świadczeniach za niepożądane skutki szczepień. "Do 100 tys. zł"

12.01.2021 15:45
Adam Niedzielski
fot. Jakub Kaminski/East News

Koronawirusem w Polsce od początku pandemii zaraziło się już 1 390 385  osób. We wtorek do naszego kraju trafiły pierwsze dawki szczepionki na koronawirusa firmy Moderna. Minister zdrowia poinformował z kolei o powołaniu Funduszu Kompensacyjnego mającego uprościć procedurę ubiegania się o odszkodowanie za niepożądane skutki szczepień. W poniedziałek rząd ogłosił powrót dzieci do szkół po feriach, pozostałe obostrzenia zostały utrzymane po 17 stycznia. Najważniejsze wydarzenia na żywo na RadioZET.pl.

Koronawirus w Polsce nie ustępuje. We wtorek poinformowano o 5569 nowych przypadkach zakażenia. Zmarło 326 osób. Z informacji podawanych przez rząd wynika również, że w poniedziałek Polsce wykonano ok. 45 tys. szczepień przeciw COVID-19. Pod koniec stycznia ruszają szczepienia dla pierwszej grupy.

Szczepienia na COVID-19. Pierwsze dawki szczepionki Moderna mają trafić do Polski

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział w poniedziałek, że szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia. W pierwszej kolejności mogą na nie liczyć osoby po 80. i 70. roku życia. Później szczepionka będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Obecnie w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 wykonuje się produktem o nazwie Comirnaty, opracowanym przez konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. We wtorek do kraju ma jednak trafić pierwsze 29 tys. szczepionek firmy Moderna.

Rząd zdecydował w poniedziałek o utrzymaniu zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, z jednym wyjątkiem. Po feriach do szkół wracają uczniowie klas I-III. Na rządowych stronach opublikowano szczegółowe wytyczne w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP