Zamknij

Znoszenie obostrzeń i powrót do normalności? "Można być optymistą"

Magdalena Kulej
13.04.2021 09:13

Podzielam optymizm ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - tak wiceszef MZ Waldemar Kraska skomentował we wtorek ewentualny powrót do normalności i znoszenie obostrzeń latem. - Wakacje to moment, w którym biologia wirusa jest osłabiona, będziemy po dużej fali szczepień. Można być optymistą, choć przed nami majówka - zaznaczył wiceminister.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
fot. Piotr Molecki/East News

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował we wtorek na antenie radiowej Jedynki, by "nie zaprzepaścić szansy na normalne wakacje przez wyjazd na majówkę". - Podzielam optymizm ministra Niedzielskiego. Wakacje to moment, w którym biologia wirusa jest osłabiona, będziemy po dużej fali szczepień. Można być optymistą, choć przed nami majówka - podkreślał. 

Obecnie sytuacja epidemiczna w kraju wciąż jest jednak fatalna. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla na każdym kroku, że to właśnie teraz trzecia fala epidemii przetacza się przez szpitale. - Przybywa pacjentów w złym stanie. Polacy nie zgłaszali się do szpitali, chcieli spędzić święta w domu. Ten tydzień będzie trudny dla polskiego szpitalnictwa. Chorych na COVID-19 codziennie przybywa - mówił we wtorek Kraska.

Obostrzenia do luzowania?

Wciąż nie wiadomo, czy będziemy mieć do czynienia z tzw. efektem świąt. Eksperci wskazują, że to właśnie ten tydzień będzie decydujący. 

Rządzący sugerują z kolei, że jeśli uda się utrzymać spadkową tendencję zakażeń koronawirusem, możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń. Chodzi przede wszystkim o powrót do szkół - to miałoby być możliwe jeszcze w kwietniu. 

loader

RadioZET.pl/Jedynka Polskie Radio