Zamknij

Kolejki przed przychodniami. W wielu miejscach nie ma terminów na szczepienia

22.01.2021 11:45
kolejki przed przychodniami
fot. Griszka Niewiadomski/Polska Press/East News

Koronawirus w Polsce nie ustępuje, w całym kraju trwają szczepienia przeciw COVID-19. 22 stycznia o godzinie 6.00 ruszyły zapisy dla seniorów powyżej 70 lat. Internauci donoszą o kolejkach przed przychodniami i braku miejsc. Szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień poinformował, że uruchomione zostały nowe funkcjonalności rejestracji na szczepienia. - Apelujemy do seniorów, żeby nie szli do POZ ze względu na potencjalną możliwość zakażenia - mówił. Najważniejsze wydarzenia relacjonujemy na żywo na RadioZET.pl.

Koronawirus w Polsce wciąż zbiera śmiertelne żniwo, a zakażenia liczy się w tysiącach. W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu poprzedniej doby potwierdzono 6640 przypadki SARS-CoV-2. Dla porównania - w czwartek informowano o 7152 zakażeniach, w środę o 6919, we wtorek o 4835, a w poniedziałek o 3271. W niedzielę odnotowano 6055 przypadków koronawirusa, a dzień wcześniej - 7412 zachorowań.

Konferencja Michała Dworczyka w Kancelarii Premiera. Koronawirus 22 stycznia na żywo

O 6.00 rano w piątek ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia. Michał Dworczyk powiedział w TVN24, że w ciągu 1,5 godziny od uruchomienia zapisów za pośrednictwem internetu i infolinii zarejestrowało się ponad 66 tysięcy osób. Szef KPRM podkreślał, że zainteresowanie jest bardzo duże. - Na minutę w szczycie było ponad 300 tys. połączeń telefonicznych, które rejestrowała infolinia - powiedział Dworczyk.

Na uwagę, że nie sposób się na tę infolinię dodzwonić, zaapelował o cierpliwość. - Ileś osób rzeczywiście nie może się dodzwonić, dlatego, że właśnie w tym "peaku" było na minutę 300 tysięcy dzwoniących i żaden system nie wytrzyma tego naporu. W związku z tym prosimy o odrobinę cierpliwości - mówił. Zwrócił się także do seniorów, by samodzielnie nie chodzili do POZ-ów w celu rejestracji na szczepienie ze względu na ryzyko zakażenia się w kolejce. Zaznaczył, że z punktu widzenia seniorów infolinia 989 jest prostym kanałem.

Nieco więcej informacji na temat szczepień i ich harmonogramu szef KPRM udzieli zapewne na konferencji prasowej, która ma się rozpocząć w piątek o godz. 10.30.

RadioZET.pl/PAP