Zamknij

Mapa zakażeń koronawirusem dla kraju, województw i powiatów

28.11.2020 09:00

Mapa zakażeń koronawirusem i raportów dla kraju, województw i powiatów jest już dostępna. Dane o COVID 19 pochodzą z elektronicznego systemu EWP, na którym od wtorku bazują statystyki zachorowań podawane przez resort zdrowia każdego dnia ok. godziny 10.30.

koronawirus, szpitale
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce wciąż nie jest w odwrocie. Liczba zakażeń spada w ostatnich dniach, ale pełnego obrazu epidemii nie znamy, ponieważ spada też liczba wykonywanych testów. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy ten fakt tym, że to lekarze POZ nie kierują na badania pacjentów.

Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku 24 listopada narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych o COVID 19 w kraju. Laboratoria mają wprowadzać dane do elektronicznego systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Koronawirus w Polsce. Mapa, aktualne dane o zakażeniach

Dane o zakażeniach koronawirusem pochodzące z systemu są od wtorku ogłaszane przez resort zdrowia w porannych statystykach (we wtorek musiano do nich doliczyć pominięte wcześniej wyniki 22 tysięcy testów). I te dane są też prezentowane na rządowej stronie gov.pl https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2.

Zobacz także

Na rządowej stronie zamieszczane są informacje o dziennej liczbie zakażeń w podziale na województwa i powiaty. Do tej pory dane o liczbie zakażeń w powiatach i województwach publikowały lokalne stacje sanepidu.

Resort zapewnia, że strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii.

Internauci zwrócili uwagę na Twitterze, że na stronie brakuje danych, które do tej pory - razem z dzienną liczbą zakażeń - udostępniały powiatowe stacje sanepidu, takich jak liczba osób hospitalizowanych, osób, które wyzdrowiały czy są objęte kwarantanną.

Zobacz także

O tym, że powiatowe sanepidy mają przestać podawać na swoich stronach internetowych liczbę zakażonych koronawirusem alarmował we wtorek poseł Michał Szczerba (KO).

"Działania, które cenzurują powiatowe sanepidy, powodują, że dane podawane przez MZ nie będą mogły być weryfikowane" - powiedział Szczerba. Zapowiedział, że w tej sprawie zamierza podjąć kolejną interwencję poselską z posłem Dariuszem Jońskim, występując do wszystkich wojewódzkich sanepidów z "wnioskiem o codzienne raportowanie nowych zakażeń".

Koronawirus w Polsce. Zmiana szefa GIS

W ostatnich dniach ze stanowiska zrezygnował profesor Jarosław Pinkas, który od początku epidemii był jedną z twarzy walki z koronawirusem w Polsce. Obecnie za GIS odpowiada dotychczasowy wiceszef tej instytucji - Krzysztof Saczka. Jednym z jego celów jest usprawnienie informowania o stanie epidemii w kraju.

loader