Zamknij

Coraz gorzej w klasztorze w Chełmnie. Już ponad 40 zakonnic zakażonych

29.04.2020 14:28
Koronawirus Chełmno. Już ponad 40 zakonnic zakażonych
fot. PAP/Adam Warżawa

Do 48 wzrosła liczba zakażonych w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i prowadzonym przy nim domu pomocy społecznej w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim – poinformował w środę rzecznik wojewody Adrian Mól. Jedna z zakażonych sióstr jest w ciężkim stanie.

Wśród zakażonych koronawirusem są 42 siostry zakonne, ksiądz i osoba świecka pracująca w klasztorze oraz czterech pracowników. Jedna z zakażonych sióstr pracowała w DPS-ie. Do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, pełniącego funkcję jednoimiennego szpitala zakaźnego przewieziono 16 sióstr, a w izolatorium w Ciechocinku umieszczono 32 osoby – 27 sióstr i 5 osób świeckich. Jedna z zakonnic jest w stanie ciężkim z uwagi na poważne choroby współistniejące.

Wojewoda wraz z wojewódzkim inspektorem sanitarnym zadecydowali o ponownym pobraniu próbek od wszystkich pensjonariuszy domu pomocy społecznej, co nastąpi najprawdopodobniej w poniedziałek, żeby jeszcze raz wykluczyć ich zakażenie. Dotychczasowe wyniki są ujemne, a cztery niejednoznaczne.

Jeszcze we wtorek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego informował o 31 zakażonych – 29 zakonnicach i dwóch pracownikach świeckich. Pierwszą osobą, u której w piątek potwierdzono koronawirusa była zakonnica pracująca w Nowym Szpitalu w Świeciu. Jednak nie wiadomo, czy od niej zakaziły się inne osoby z klasztoru i DPS-u.

W chełmińskim DPS-ie przebywa 151 podopiecznych, a pracuje 119 osób personelu medycznego. W klasztorze żyje ponad 50 sióstr, z których tylko 4 pracują w DPS-ie. Wymazy do badań pobrano łącznie od ponad 300 osób z kontaktu.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 tys. 415. Resort podał, że zmarło kolejnych 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów

Przypomnijmy, że o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce resort zdrowia poinformował 4 marca. Granica 100 zakażeń została przekroczona 14 marca, 1 tys. - 25 marca, 5 tys. - 8 kwietnia, a 10 tys. - 22 kwietnia. Szczegółową mapę dotyczącą zakażeń w Polsce i na świecie znajdziesz poniżej:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP