Zamknij

"Rz": Kończą się wolne respiratory. Ubywa też łóżek covidowych

29.10.2020 10:21
Epidemia koronawirusa, kończą się wolne respiratory
fot. East News

We wszystkich województwach Polski kończą się wolne respiratory, ubywa też wolnych łóżek covidowych – podaje PAP. Z kolei "Rzeczpospolita" podaje, że szczyt jesiennej fali pandemii koronawirusa prognozowany jest na koniec listopada.

Epidemia koronawirusa jest coraz mocniej odczuwalna przez system opieki zdrowotnej. Wczoraj padł rekord nowych zakażeń (ponad 18 tysięcy) i zgonów na Covid-19 (236 osób). Zapewne już dziś liczba ofiar epidemii przekroczy w Polsce 5 tysięcy.

Fala nowych zakażeń i zgonów stawia pod znakiem zapytania wydolność służby zdrowia. Największe obawy dotyczą respiratorów, specjalistycznej aparatury pod którą trafia coraz więcej ciężko chorych na Covid-19.

Koronawirus w Polsce. "Rz": Kończą się wolne respiratory

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że na 21 506 istniejących obecnie łóżek covidowych zajętych jest 13 931. Z kolei respiratorów w użyciu jest obecnie 1150 – podczas gdy wszystkich w Polsce dla pacjentów z koronawirusem jest 1663 - ustaliła „Rzeczpospolita”.

Wiceminister zdrowia zapewniła, że rząd kupił dodatkowy sprzęt już w pierwszych miesiącach pandemii. Premier Morawiecki mówił z kolei niedawno w Sejmie, że zaplecze respiratorowe szacuje w tym momencie na 3 tys. takich maszyn.

- Problem w tym, że jest to statystyka, bo nie zawsze wolne miejsca są tam, gdzie jest najwięcej chorych - podkreśla dziennik. „Rz” wylicza, że wojewoda mazowiecki poinformował w środę, że w całym województwie dostępnych jest zaledwie 12 respiratorów, a wolnych łóżek dla zakażonych pacjentów jest tylko 480. Również tylko 12 respiratorów jest w dotkniętej epidemią Małopolsce. Nieco lepiej jest w Wielkopolsce (96 wolnych respiratorów i 483 niezajęte łóżka covidowe).

Zobacz także

Resort zdrowia informował dziś o 530 wolnych respiratorach (z 1733 ogółem dla pacjentów z Covid-19) oraz blisko 8 tys. łóżek, które są w rezerwie dla chorych na Covid-19 w szpitalach.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita