Zamknij

Koniec epidemii koronawirusa w Polsce? Szumowski zabrał głos

13.07.2020 12:38
Łukasz Szumowski
fot. East News/JACEK DOMINSKI

Koronawirus. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał możliwy termin zniesienia stanu epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

"Stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację związaną z COVID-19, co nadal jest potrzebne. Możliwość jego zniesienia pojawi się, jeśli przez kolejne dni czy tygodnie nie będzie nowych zachorowań" - cytuje słowa szefa resortu zdrowia portal polskieradio24.pl.

Koronawirus. Szumowski o zniesieniu stanu epidemii

Łukasz Szumowski w Polskim Radiu 24 był pytany o to, jakie warunki muszą być spełnione, aby w Polsce znieść stan epidemii koronawirusa. Minister zdrowia przekazał, że przez kolejne tygodnie musiałoby nie dochodzić do nowych zakażeń. Szumowski zaznaczył także, że stan epidemii pozwala na szybką reakcję na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Zobacz także

"Stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację epidemiologiczną. To jest nadal potrzebne. Jak nie będziemy mieć zachorowań w pewnych województwach lub w całym kraju przez kolejne dni, być może tygodnie, wtedy będzie można zdjąć stan epidemii. Taka decyzja jednak musi być poprzedzona wnikliwą analizą. Należy pamiętać, że noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego opiera się właśnie na rozporządzeniu" - przekazał Szumowski.

Koronawirus w Polsce: raport

W poniedziałek, 13 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 299 nowych przypadkach  koronawirusa w Polsce. Resort zdrowia przekazał także, ze z powodu Covid-19 zmarło kolejnych 5 osób. Od początku epidemii w Polsce, pozytywny test odnotowano u 38190 osób. Przez koronawirusa zmarło 1576 osób.

RadioZET.pl/polskieradio24.pl/MZ